Psychologia kolorów – jakie wybrać kolory do wnętrz?

Mało kto sobie z tego zdaje sprawę, lecz kolory mają na nas ogromny wpływ. Potrafią nie tylko uspokajać i relaksować, lecz także podbijać emocje i wywoływać większą dawkę energii. Mało tego, niektóre kolory bywają sterujące, a inne nawet depresyjne dla człowieka. Zasadne zatem jest pytanie, jakie kolory powinno się wybierać do wnętrz we własnym mieszkaniu?

Dlaczego kolory są tak ważne?

Na wstępie warto się zastanowić nad tym, dlaczego kolory są tak bardzo istotne dla każdego człowieka. Co powoduje, że wywołują takie, a nie inne emocje? Choć do końca mechanizm ten nie jest poznany, to jednak wielu psychologów uważa, że ma to swoje podstawy w nabytych w ciągu życia doświadczeniach, a nawet, że być może jest to najzwyklejszy atawizm pochodzący jeszcze sprzed wielu setek lat. Przykładowo kolor czerwony to barwa, która podnosi ciśnienie, wzbudza emocje i pobudza do działania. Być może spowodowane jest to tym, że jest to kolor krwi, której widok ma wzbudzać w człowieku właśnie takie emocje.

Kolory relaksujące

Nie da się ukryć, że najważniejszą sprawą dla każdego człowieka w jego domu, jest możliwość spokojnego i niczym niezaburzonego odpoczywania. Jakie zatem są kolory, które umożliwiają relaksowanie się bez przeszkód?

Zalicz do nich można przede wszystkim jasne kolory. Idealni w tym celu nadają się jaśniejsze odcienie zieleni, czyste błękity czy też nieco jaśniejsze brązy. Nic zatem dziwnego, że salon, w którym znajdują się okna drewniane o silnym brązowym kolorze, tak dobrze działają na sferę odpoczynku i relaksu.

A z kolei zielony kolor ma silne właściwości obniżające ciśnienie krwi, daje poczucie harmonii i spokoju. Kolor brązy powoduje, że człowiek przebywający w pomieszczeniu bogatym w taki kolor czuje się bezpieczny. Powoduje to, że połączenie brązu i zieleni np. w salonie jest idealną aranżacją do relaksu.

Kolory pomagające w pracy i nauce

W sytuacji, gdy potrzebna jest większa niż zwykle koncentracja np. podczas nauki, konieczne jest zastosowanie takich kolorów w pomieszczeniu jak pastelowa żółć. Kolor ten zdecydowanie najmocniej ułatwia koncentracje i przyswojenie dzięki temu nowych informacji. Gdy jednak chce się osiągnąć lepszy rezultat podczas pracy, powinno się zastosować beże, szarości, czy też błękity. Jeśli jednak praca wymaga większej niż zwykle kreatywności, powinno się zastosować znacznie większą ilość żółtego, wręcz cytrynowego koloru.

Kolory poprawiające nastrój

A czy istnieją kolory, które po prostu poprawiają nastrój? Nie są ani do nauki, czy też pracy, ani tym bardziej do błogiego lenistwa, lecz zwyczajnie po wejściu do pokoju w taki kolorze człowiek czuje się w lepszym nastroju? Oczywiście tak, są takie kolory, a jest nim np. pomarańczowy. Lecz uwaga, bo kolor ten posiada także sine działanie pobudzające apetyt, dlatego też, choć poleca się używanie go w jadalni czy też kuchni, należy zachować pewną ostrożność.

Rate this post

Write a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj wynik działania: *