Jasno, przejrzyście i stylowo. Duże przeszklenia w domu należą do coraz popularniejszych rozwiązań architektonicznych. Trend ten widać zarówno w architekturze handlowo-usługowej, w hotelarstwie, jak i w standardowym budownictwie. Czy rzeczywiście warto zainwestować w duże okna w domu?
Nowoczesna architektura stara się połączyć funkcjonalność, oryginalność i energooszczędność z wygodą, wyglądem i estetyką. Niestety połączenia idealne nie istnieją, a decydując się na budowę domu z dużym przeszkleniem, trzeba mieć świadomość zalet i wad takiego stylu.
Oczywiście im większy budżet, tym skuteczniej można zniwelować niektóre minusy, na przykład stosując lepsze materiały. Dom z dużymi oknami zawsze będzie droższy od budynku ze standardową stolarką otworową.
Dom z dużymi oknami – zalety
Przeszklone ściany, okna wychodzące bezpośrednio na ogród, obszerne patio, zabudowany taras czy nawet przydomowa szklarnia – to wszystko są konstrukcje chętnie wykorzystywane przez architektów. Duże szyby zapewniają wiele korzyści:
- Jasne wnętrza i dużo słońca – przez oszklone ściany wpada do wnętrza znacznie więcej światła słonecznego niż przez okna zwykłej wielkości. Pomieszczenie jest jaśniejsze, optycznie większe i zdecydowanie bardziej przytulne, gdy okna wychodzą na ogród lub las.
- Piękne widoki – to kolejna zaleta budownictwa z przeszkleniem. Małe okno = małe pole widzenia. Przeszklona ściana zapewnia panoramę, którą można codziennie podziwiać. Jeżeli mieszkasz gdzieś poza miastem, a za oknem masz ogród, las, polanę lub widok na morze albo góry, taka ścianka widokowa to prawdziwy rarytas.
- Dużo ciepła od słońca – nowoczesne, pasywne i energooszczędne domy budowane są tak, by jak najlepiej zarządzać energią, zarówno tą wytwarzaną przez urządzenia grzewcze, jak i tą pozyskiwaną z natury. Dzięki dużym oknom wystawionym na nasłonecznioną stronę znacznie łatwiej nagrzać pomieszczenie.
Wady domów z dużymi oknami
Dla równowagi trzeba pamiętać o minusach. Nie ma ich wiele, a wykorzystując pewne możliwości technologiczne, można im skutecznie przeciwdziałać, ale wiadomo – wszystko kosztuje.
- Cena – niewątpliwie duże okna w domu to spory wydatek. Te muszą być wykonane z materiałów znacznie wyższej jakości i powinny mieć szyby antywłamaniowe klasy P4 oraz specjalne okucia.
- Wyższy współczynnik przenikania ciepła (sprawdź co to) – okno to całość: rama, pakiet szybowy, a nawet sposób montażu. Niestety najsłabszym ogniwem, jeśli chodzi o parametr termoizolacyjności, zawsze jest szyba. Im większa jej powierzchnia, tym współczynnik przenikania ciepła jest wyższy, czyli więcej ciepła ucieka na zewnątrz.
- Duży koszt wymiany okna – szyby w klasie P4 są antywłamaniowe i praktycznie nie można ich zbić; nie pomoże nawet uderzenie kilkukilogramowym młotem. Niemniej jednak, w przypadku ataku na szybę lub wypadku, skutkującego naruszeniem okna, trzeba je wymienić całe, a to spory koszt dodatkowy.
Przedstawiliśmy kilka plusów i minusów domów z dużymi oknami. Uważamy, że plusy przeważają nad wadami, i jeśli tylko Cię stać, warto zainwestować w takie rozwiązanie, które z pewnością będzie wyróżniało się na tle innych, typowych domów jednorodzinnych.