Podczas budowania, a nawet samego wybierania projektu domu, mało kto zwraca szczególnie dużą uwagę na takie jego elementy jak parapety. Każdy inwestor poddaje wielu wątpliwością zasadność kupna okna drewnianego lub plastikowego, czy też sam rozmiaru danego okna, lecz parapety często wybierane są bez żadnego rozeznania. Jest to oczywiście ogromny błąd. Powstaje jednak pytanie, dlaczego w ogóle parapet zewnętrzny to tak ważny element każdego okna?
Jakie funkcje realizują parapety zewnętrzne?
Wiele osób uważa, że obecność parapetów zewnętrznych ogranicza się jedynie do celów estetycznych i dekoracyjnych.
Osoby te uważają, że parapety nie mają żadnej większej i bardziej znaczącej funkcji. Oczywiście z tego też bierze się późniejsze nieprzykładanie większej uwagi do ich wyboru.
Skoro większość wygląda tak samo, a są tylko dla ładnego wyglądu, to można przecież wybrać pierwszy z brzegu.
Okazuje się jednak, że ich zadanie wykracza daleko poza zwykłą dekorację. Zadaniem tym jest oczywiście ochrona przed zalaniem. Parapet służy do tego, aby spływająca po elewacji i oknie woda, mogła swobodnie spłynąć poza obręb okna.
Dzięki temu chroni się przestrzeń wokoło okna wewnątrz domu przed zawilgoceniem.
Jak poprawnie wybrać parapet zewnętrzny?
Najważniejszą sprawą podczas wybierania parapetu jest zatem jego kształt. Musi on posiadać taką płaszczyznę, aby możliwe było zabezpieczenie powierzchni pod oknem przed wodą, a także przed przenikaniem zimna. Nie mniej ważną sprawą jest materiał wykonania danego parapetu. Na rynku spotkać można ich ogromny wybór. Od najdroższych marmurowych, po nieco tańsze wersje grafitowe, aluminiowe, czy też nawet drewniane. Ze względu na odporność przed uszkodzeniami poleca się oczywiście wersję jak najmocniejsze.
Jaki jest właściwy montaż parapetu zewnętrznego?
Zupełnie osobną sprawą podczas wybierana odpowiedniego parapetu zewnętrznego, jest zapewnienie mu właściwej pozycji pracy. W końcu, jeśli tylko zostanie on niepoprawnie zamontowany, nie będzie mógł spełniać w odpowiednim zakresie swoich zadań, co oczywiście prowadzić będzie do zagrożenia ze strony wilgoci i niskiej temperatury.
Poprawnie zamontowany parapet musi przede wszystkim posiadać odpowiednie nachylenie. Przyjmuje się, że powinno wynosić około 5 stopni w kierunku zewnętrznym, a podokiennik powinien być wysunięty o 5 centymetrów poza lico ściany. Wszystko jednak zależy od uwarunkowań technicznych ściany i zastosowanych materiałów. Nie można także zapominać o tym, że dobry parapet zewnętrzny powinien posiadać podokiennik z zewnętrzną krawędzią ukształtowaną w tzw. kapinos. To sposób na to, aby spływające krople „urywały się” od parapetu a nie wisiały i przedostawały się na elewację budynku.