Zaparowane okna i skraplanie wody – dlaczego okna parują?

16.10.2017
3 min
Zaparowane okna - co robić

Czy zaparowane okna w mieszkaniu mogą być problemem nie tylko estetycznym? O czym świadczy to zjawisko i jak mu przeciwdziałać? Dowiedz się, kiedy parowanie szyb będzie efektem naturalnym, a kiedy może być spowodowane wadą konstrukcyjną, i czym grozi nadmierne parowanie.

Dlaczego okna parują?

Zaparowana szybaPrzyczyn jest kilka. To zjawisko związane z różnicą temperatur po wewnętrznej i zewnętrznej stronie szyby, a także z wilgotnością powietrza w mieszkaniu.

Zdarza się w pomieszczeniach o zwiększonej wilgotności (łazienka, kuchnia, piwnica), w których zamontowano szczelne okna, ograniczające wymianę powietrza. Innymi słowy: szyby będą często parowały, jeżeli w mieszkaniu nie ma sprawnej wentylacji, zamontowane są plastikowe okna, a do tego panuje duża wilgoć.

Chwilowe podniesienie wilgoci np. podczas gotowania obiadu, wieszania prania lub kąpieli też może powodować parowanie i skraplanie wody na szybach, ale w normalnych warunkach powinno szybko ustąpić. Można sobie dodatkowo pomagać, stosując preparaty przeciw roszeniu szyb, włączając mechaniczną wentylację lub uchylając okno.

Jeżeli jednak na zestawach szybowych skrapla się woda bez wyraźnego powodu, wtedy należy przyjrzeć się dokładniej domowej wentylacji. Zaburzona wentylacja (lub jej brak) może skutkować rozwojem pleśni, a także problemami zdrowotnymi. Dlatego jeżeli zauważasz, że okna w Twoim mieszkaniu często są zaparowane, nie bagatelizuj problemu.

Parowanie od zewnątrz, od wewnątrz i od środka

Skraplanie się pary na oknach od zewnątrz jest zjawiskiem naturalnym, występującym zwłaszcza na oknach o bardzo dobrej termoizolacyjności, i nie należy się nim przejmować. Dzieje się tak, gdy wilgotność powietrza na zewnątrz jest wysoka i występuje duża różnica temperatur.

Co innego, jeżeli szyby parują od wewnątrz. Oprócz wentylacji, warto zastanowić się nad instalacją nawiewników do okien, poprawiających przepływ powietrza. Dzięki temu rozwiązaniu nie trzeba uchylać bądź rozszczelniać okien, by zachować dobrą wymianę powietrza.

Zamawiając nowe okna do domu, czy to plastikowe, czy okna drewniane, warto pomyśleć o tym, by producent zainstalował fabryczne nawiewniki. Jeżeli natomiast wykonujesz jakieś czynności, które chwilowo zwiększają wilgotność i temperaturę w mieszkaniu, a nie masz wywietrzników lub wyciągu, po prostu uchyl okno.

Okna dwuszybowe i trzyszybowe mogą też parować od środka – para osadza się na wewnętrznej stronie, pomiędzy taflami szkła. Jeżeli zauważysz takie zjawisko, to niestety oznacza, że w którymś miejscu konstrukcja została uszkodzona i do przestrzeni między szybami, gdzie normalnie znajduje się gaz, przedostała się para wodna, która skrapla się na szybach.

Taki zestaw szybowy wymaga wymiany lub naprawy, gdyż stracił swoje właściwości termoizolacyjne; skraplająca się para będzie pozostawiała niemożliwe do usunięcia zacieki, a drewniane okno po pewnym czasie może zacząć niszczeć od środka.

Parowanie okien – objaw większego problemu

Okno z parą

Zjawisko parowania i kondensacji pary na szybach jest symptomem niewydolnego układu wentylacyjnego w mieszkaniu. W dłuższej perspektywie może prowadzić do rozwoju grzyba na ścianie, gnicia drewnianych elementów, w tym okien i prowadzić do wielu chorób dróg oddechowych.

Jeżeli więc okna w Twoim mieszkaniu są często zaparowane, koniecznie zainteresuj się z jakiego powodu: interwencja, w skrajnych przypadkach, może uratować Ci życie, a na pewno poprawisz komfort mieszkania.

Wróć do listy aktualności
Wyceń swoje zamówienie
Prosimy o przesłanie swoich danych kontaktowych oraz krótkiego opisu okien, które Państwa interesują. Skontaktujemy się z odpowiedzią lub przygotowaną bezpłatną wyceną.

Co warto podać, aby usprawnić proces kosztorysowania?

  • Rodzaj drewna (sosna, dąb, meranti…)
  • Kolor
  • Przybliżone wymiary okien oraz ilość
  • Rodzaj pakietu szybowego (2-szybowe, 3-szybowe, inne…)

Oczywiście, można podać wyłącznie dane kontaktowe – wówczas nasz specjalista skontaktuje się z Państwem i dopyta o szczegóły oraz doradzi właściwe rozwiązania.”

Dodaj materiały i zdjęcia poglądowe
Dodaj materiały które ułatwią nam zapoznanie się ze szczegółami zlecenia (Schematy, plany, zdjęcia budynku i poglądowe zdjęcia okien lub drzwi)