Okna energooszczędne mają ograniczyć wymianę różnic temperatur pomiędzy dwiema stronami szyby: zewnętrzną i wewnętrzną. Instalując je, można zyskać duże oszczędności na energii ogrzewania oraz klimatyzacji. To jednak nie wszystkie cechy okien energooszczędnych.
Czym są okna energooszczędne?
Podczas wyboru okna najczęściej zwraca się uwagę na współczynnik przenikania ciepła (Uw), o którym już wcześniej szerzej pisaliśmy. Jest to podstawowy wyznacznik energooszczędności, na który składa się współczynnik przenikania ciepła szyby (Ug) oraz współczynnik przenikania ciepła ramy (Uf). Według norm obowiązujących od stycznia 2017 Uw dla okna, z wyjątkiem okien połaciowych, nie może być wyższe niż 1,1 [W/(m2·K)] przy temperaturze obliczeniowej ≥ 16°C i 1,6 [W/(m2·K)] przy temperaturze obliczeniowej < 16°C.
Uw określa utratę temperatury, a inwestując w dobre okna chcielibyśmy również ciepło pozyskiwać „za darmo” ze słońca. Każdy w końcu zna mechanizm nagrzewania się pomieszczenia przez szyby. Tę cechę z kolei określa współczynnik przepuszczalności energii słonecznej (Gn). Standardowy współczynnik całkowitej przepuszczalności energii promieniowania słonecznego Gn waha się od 0,75 do 0,85 dla różnych typów przeszkleń.
Konstrukcja oraz wyposażenie okna ma znaczenie na każdy z wyżej wymienionych parametrów. Zapoznaj się co może się składać na budowę okna drewnianego na stronie naszej oferty – kliknij, aby zobaczyć.
Okno energooszczędne, a w szparach hula wiatr?
Energooszczędne rozwiązania wymagają kompleksowego podejścia do budownictwa. Obecnie coraz więcej nowych domów budowanych jest w systemie minimalizowania zużycia energii, są to tzw. domy energooszczędne lub pasywne. To do nich najlepiej nadadzą się wysokiej klasy okna, które choć są droższe niż standardowe, w dłuższej perspektywie zapewniają sporo korzyści i oszczędności w domowym budżecie.
Nowe budynki muszą spełniać określone wymagania w zakresie współczynnika przenikania ciepła UC ścian, stropów i stropodachów, od zachowania owych norm zależy wydanie zgody na budowę. Wymagania te zostały określone w Rozporządzeniu Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 5 lipca 2013 r., przepisy regulują normy, wchodzące w życie od stycznia 2017 roku.
W starym budownictwie, w którym ściany nie są odpowiednio ocieplone, mają mnóstwo mostków termicznych, a w futrynie drzwi są szpary i nieszczelności, zainstalowanie okien energooszczędnych nie przyniesie tak dobrych korzyści. Dlatego najpierw trzeba przeprowadzić gruntowny remont i izolację termiczną słabych punktów mieszkania.
Inteligentne technologie w parze z energooszczędnością
Coraz częściej do naszego życia wkraczają tzw. inteligentne technologie, czy też zintegrowane systemy łączące ogrzewanie, klimatyzację, rekuperację i okna. Taki system na przykład sam reguluje otwarcie/zamknięcie okna, podnosi/opuszcza żaluzję, dostosowuje poziom grzania lub klimatyzacji wnętrza.
Instalacja taka komunikuje się ze stacją pogodową lub smartfonem użytkownika, a dzięki zainstalowanym kontaktronom może pełnić także rolę czujnika otwarcia okna i alarmu antywłamaniowego.