Jak myć okna i parapety, aby służyły nam przez długi czas?

12.11.2018
4 min
Jak poprawnie myć okna
Mycie okien nie należy do najprzyjemniejszych czynności podczas wykonywania domowych porządków. Często efekt nie odzwierciedla tego, ile wysiłku w to włożyliśmy - okna nie są tak czyste, jak tego oczekiwaliśmy lub pojawiły się na nich smugi. A przecież każdemu zależy, aby okna oraz parapety posłużyły nam przez długi czas. Istnieje kilka sprawdzonych zasad, których warto…

Mycie okien nie należy do najprzyjemniejszych czynności podczas wykonywania domowych porządków. Często efekt nie odzwierciedla tego, ile wysiłku w to włożyliśmy – okna nie są tak czyste, jak tego oczekiwaliśmy lub pojawiły się na nich smugi.

A przecież każdemu zależy, aby okna oraz parapety posłużyły nam przez długi czas. Istnieje kilka sprawdzonych zasad, których warto przestrzegać, aby móc cieszyć się nieskazitelnie czystymi oknami i parapetami.

O czym warto pamiętać, myjąc okna?

Wybór odpowiedniego dnia do mycia okien może okazać się kluczowy. Za mycie okien i parapetów lepiej nie zabierać się w zimny dzień. Niska temperatura powoduje, że szkło jest wrażliwsze niż zazwyczaj i może ulec uszkodzeniu.

Tak samo niekorzystne jest mycie okien w trakcie bardzo słonecznego, ciepłego dnia. Promienie słoneczne doprowadzają do szybkiego wysychania wody na szkle, co przyczynia się do powstania nieestetycznych smug. Najlepszym dniem do mycia okien, co może zdziwić, będzie pochmurny dzień.

Mycie okien warto zacząć od przygotowania rzeczy, które będą niezbędne podczas wykonywania tej czynności. Warto zaopatrzyć się w wiaderko lub głęboką miskę, miękką ściereczkę i gąbkę oraz preparat myjący.

Po przygotowaniu tych elementów, przyjrzyj się ramom okiennym. Jeżeli są bardzo brudne, to od nich warto zacząć mycie. Kurz należy usunąć, po czym przetrzeć je na mokro i dokładnie wytrzeć.

Tu w ramach czynności pielęgnacyjnych warto na drewniane ramę nałożyć preparat pielęgnujący, który dodatkowo zabezpieczy warstwę farby. Umycie najpierw okien, a potem ram, sprawi, że praca pójdzie na marne, gdyż zabrudzenia z ram spłyną na szyby.

Jakich środków używać do mycia okien?

Do mycia okien można używać zarówno gotowych, jak i domowych preparatów. W przypadku kupnych płynów, wybór jest obecnie całkiem spory. Najczęściej wybierane są środki w płynie z dozownikiem – do rozpylania po szybie.

Według zapewnień producentów mają ułatwiać czyszczenie, minimalizować osiadanie brudu, a jednocześnie są łatwe w użyciu. Ważne jest jednak, aby w szerokim wyborze produktów czyszczących decydować się na te, które nie zawierają w sobie agresywnych środków chemicznych, które mogą uszkodzić powierzchnię drewna.


Jak uniknąć smug – technika mycia okien
Smugi to największy wróg czystych okien. Kiedy po wytężonej pracy, na oknach pojawiają się smugi, oznacza to dodatkową pracę i wysiłek. Istnieją jednak sposoby, dzięki którym smugi przestaną być zmartwieniem.

Aby cieszyć się oknami bez smug, warto zaopatrzyć się w kilka rzeczy. Najlepiej nadadzą się do tego stare gazety albo nylonowe rajstopy. Te pierwsze są skuteczne przy polerowaniu szyb z uwagi na pokrywającą je farbę drukarską. Zapobiega ona i smugom, i zaciekom.

Przy czym warto pamiętać, aby użyć jedynie czarno-białych stron, ponieważ kolorowe nie sprawdzą się równie dobrze. Nylonowe rajstopy również doskonale nadadzą się do polerowania szyb – nylon jest idealnym materiałem, usuwającym smugi ze szklanych powierzchni.

Jeśli nie zachęca Cię użycie gazet lub rajstop, możesz zdecydować się na ściereczki z mikrofibry. Nie zostawiają one na oknach drobnych fragmentów tkaniny. Wystarczy najpierw umyć okno wilgotną ściereczką, a następnie dokładnie przetrzeć je czystą ścierką z mikrofibry.

Jakich środków używać do czyszczenia parapetów zewnętrznych, a jakich do wewnętrznych?

Środki do czyszczenia parapetów, zarówno wewnętrznych, jak i tych zewnętrznych, powinno dobierać się do materiału, z jakiego zostały one wykonane.

  1. Parapety ceramiczne można wyczyścić specjalnie przeznaczonymi do tego koncentratami, które po wymieszaniu z wodą nakłada się na powierzchnię parapetu, a następnie szoruje szczotką z twardym włosiem.
  2. Parapety aluminiowe i stalowe zaleca się czyścić wodą z delikatnym płynem do naczyń lub szyb.
  3. Do czyszczenia parapetów drewnianych warto użyć łagodnych środków myjących – może być to woda z kilkoma kroplami płynu do naczyń lub specjalne mleczka konserwacyjne do drewna. Ten materiał jest bardzo wymagający, dlatego aby parapety posłużyły nam przez długi czas, warto być systematycznym.

Regularne czyszczenie parapetów właściwymi środkami sprawi, że będą one z powodzeniem służyły przez długi czas, cieszyły oko oraz zabezpieczały okno.

Autorką wpisu gościnnego jest Ola – redaktorka bloga Fixly.

Wróć do listy aktualności
Wyceń swoje zamówienie
Prosimy o przesłanie swoich danych kontaktowych oraz krótkiego opisu okien, które Państwa interesują. Skontaktujemy się z odpowiedzią lub przygotowaną bezpłatną wyceną.

Co warto podać, aby usprawnić proces kosztorysowania?

  • Rodzaj drewna (sosna, dąb, meranti…)
  • Kolor
  • Przybliżone wymiary okien oraz ilość
  • Rodzaj pakietu szybowego (2-szybowe, 3-szybowe, inne…)

Oczywiście, można podać wyłącznie dane kontaktowe – wówczas nasz specjalista skontaktuje się z Państwem i dopyta o szczegóły oraz doradzi właściwe rozwiązania.”

Dodaj materiały i zdjęcia poglądowe
Dodaj materiały które ułatwią nam zapoznanie się ze szczegółami zlecenia (Schematy, plany, zdjęcia budynku i poglądowe zdjęcia okien lub drzwi)