Jak oszczędzić w sezonie grzewczym?

11.12.2019
3 min

Utrzymanie komfortowej temperatury w mieszkaniu w sezonie grzewczym nie musi stanowić dużego obciążenia dla domowego budżetu. Sposobów na tańsze ogrzewanie jest sporo. Niektóre wiążą się z pewnymi inwestycjami, ale ważne są również drobiazgi i zmiana nawyków. Co zrobić aby mieć ciepło w domu i jednocześnie zaoszczędzić na ogrzewaniu? Oto kilka rad.

Uszczelnione okna i drzwi

Bez wątpienia kluczową kwestią jest szczelność okien i drzwi. Na rynku dostępne są okna drewniane, PCV czy aluminiowe cechujące się wysoką izolacją cieplną, które wystarczy dostosować do swoich potrzeb i możliwości finansowych.

Podobnie jest z drzwiami, których oferta rynkowa jest również bogata. Jedno jest pewno bez odpowiednio izolujących cieplnie okien i drzwi ciężko o ekonomiczne ogrzewanie, ponieważ chłodne powietrze będzie przez nieszczelności dostawało się do środka mieszkania. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą wysokiej jakości, energooszczędnych konstrukcji!

Temperatura uzależniona od indywidualnych potrzeb

Utrzymanie odpowiedniej temperatury w mieszkaniu warto dostosować do swoich potrzeb. Na czas naszej nieobecności można zmniejszyć temperaturę w domu – poprzez przykręcenie grzejników czy zmianę ustawień termostatu. Poza tym warto temperaturę panującą w mieszkaniu dostosować do pory dnia – w dzień niech będzie wyższa, a nocą niższa (zalecana dla prawidłowego snu). Ponadto warto temperaturę poszczególnych pomieszczeń uzależnić od ich przeznaczenia. Inne wymagania będzie miała kuchni, a inne sypialnia, salon czy łazienka.

Prawidłowe wietrzenie mieszkania

Nie ulega wątpliwości, że w okresie grzewczym należy regularnie wietrzyć wnętrze domu. Niemniej jednak trzeba to robić odpowiednio, mając na uwadze oszczędność energii cieplnej. Otóż zanim przystąpi się do wietrzenia pomieszczenia, warto wcześniej wyłączyć grzejnik. Wówczas unika się sytuacji zwiększenia intensywności ogrzewania by osiągnąć wymaganą temperaturę wynikającą z utraty ciepła podczas wietrzenia. Poza tym nie powinno ono długo trwać i odbywać się przy oknie otwartym na oścież.

Nie zasłaniaj grzejników

Aranżując przestrzeń mieszkalną należy pamiętać aby nie zastawiać grzejników ciężkimi meblami, firankami czy zasłonami. Jeśli jednak decydujemy się na postawienie kanapy czy stoły w pobliżu stołu, to trzeba zachować pewien odstęp od grzejnika – min. 10 cm. Pomocne są również szerokie parapety, dzięki którym ciepłe powietrze z grzejników będzie kierowane na pokój a nie w stronę okien. Sprawdź też, dlaczego montuje się grzejniki pod oknami.

Cenne naturalne światło i ciepło z niego płynące

Niestety jesienno-zimową porą aura bywa kapryśna i słonecznych dni jest znacznie mniej niż latem. Niemniej jednak warto korzystać z naturalnego źródła światła ogrzewającego pomieszczenia. W ciągu dnia warto więc odsłaniać okna, a wieczorem i nocą je zasłaniać by zminimalizować utratę ciepła.

Wróć do listy aktualności
Wyceń swoje zamówienie
Prosimy o przesłanie swoich danych kontaktowych oraz krótkiego opisu okien, które Państwa interesują. Skontaktujemy się z odpowiedzią lub przygotowaną bezpłatną wyceną.

Co warto podać, aby usprawnić proces kosztorysowania?

  • Rodzaj drewna (sosna, dąb, meranti…)
  • Kolor
  • Przybliżone wymiary okien oraz ilość
  • Rodzaj pakietu szybowego (2-szybowe, 3-szybowe, inne…)

Oczywiście, można podać wyłącznie dane kontaktowe – wówczas nasz specjalista skontaktuje się z Państwem i dopyta o szczegóły oraz doradzi właściwe rozwiązania.”

Dodaj materiały i zdjęcia poglądowe
Dodaj materiały które ułatwią nam zapoznanie się ze szczegółami zlecenia (Schematy, plany, zdjęcia budynku i poglądowe zdjęcia okien lub drzwi)