Filmowe mity – dlaczego rozbite okna w filmach nie kaleczą?

25.05.2017
3 min
Star Trek - kadr rozbicia okna

O tym, że życie to nie film wiedzą wszyscy. Czasami jednak rozwiązania stosowane przez twórców filmów budzą zdziwienie. Każdy kto miał nieprzyjemność pokaleczyć się szkłem, wie że nie ma możliwości, aby po wypadnięciu przez rozbitą szybę, wyjść z takiego wypadku bez szwanku. Jak to jest więc z tymi filmowymi oknami?

Bezpieczeństwo aktorów jest najważniejsze

Trudno sobie wyobrazić sytuację, w której aktor zostałby poszkodowany w trakcie kręcenia filmu. Oczywiście wypadki się zdarzają, ale filmowcy ograniczają to ryzyko do minimum.

Dziś większość efektów specjalnych generowana jest komputerowo, a aktorzy grają w bezpiecznych warunkach na tle zielonego ekranu; nie zawsze jednak tak było, a sztuczne szkło wykorzystywane jest do dziś w kinematografii.

Szyby w filmach, chociaż wyglądają jak prawdziwe, wykonane są ze sztucznego szkła cukrowego. Tak naprawdę to po prostu stopiona mieszanka cukru i syropu kukurydzianego, uformowana w płaską powierzchnię. Takie szkło można samodzielnie zrobić w domu, a poniżej przedstawimy przykładowy przepis jak tego dokonać.

Szkło cukrowe może być zupełnie przezroczyste, jednak takie wykonywane domowym sposobem, z reguły nie jest całkowicie klarowne i pozbawione pęcherzyków powietrza.

Okna to nie jedyne zastosowanie cukrowego szkła, w ten sam sposób powstają butelki rozbijane na głowach bohaterów, szklana zastawa przeznaczona do potłuczenia i wiele innych rekwizytów. Łączą je wspólne cechy: wyglądają bardzo realistycznie, rozbijają się na małe drobinki, ale nie mają ostrych krawędzi, więc nie kaleczą.

Jak zrobić sztuczne szkło?

Wbrew pozorom, by wykonać taki gadżet, wcale nie trzeba być specjalistą od efektów specjalnych. Bardzo łatwo, z zastosowaniem domowych składników, można zrobić taką szybę samodzielnie.

Potrzebujesz do tego:

  • 2 szklanki wody,
  • 1 szklankę syropu kukurydzianego,
  • 3 i 1/2 szklanki cukru,
  • 1/4 łyżeczki kwaśnego winianu potasu (wodorowinian potasu – E336i),
  • folię aluminiową.

Przygotowanie:

  1. Na początku należy zmieszać i zagotować wodę, syrop kukurydziany, cukier i winian potasu. Taką mieszankę trzeba powoli doprowadzić do wrzenia, cały czas mieszać i uważać, żeby się nie skarmelizowała.
  2. Po podgrzaniu do 150°C zdejmij garnek z ognia.
  3. Płaską blachę okryj dokładnie folią aluminiową, powierzchnia powinna być płaska i pozbawiona nierówności.
  4. Następnie bardzo powoli wylej zawartość garnka na blachę i połóż na płaskiej powierzchni, by mieszanka się samoczynnie wyrównała.
  5. Proces stygnięcia i utwardzania szkła trwa około godziny.
  6. Na końcu zdejmij taflę z blachy i odklej folię. Szkło jest gotowe!

Powyższy przepis pochodzi z dostępnego na platformie YouTube filmiku, w którym dokładnie możesz zobaczyć jak robi się sztuczne szkło i jaki jest tego efekt.

Oczywiście – w nowoczesnych produkcjach stosuje się specjalnie wytwarzane sztuczne szkło ze specjalnych tworzyw, nie zapominając również o tym, że przy coraz większej liczbie scen dodawane są efekty CGI. Wszystko to dla jeszcze większych i efektownych scen!

Jak więc widać, sztuczne szkło jest nie tylko bezpiecznym rekwizytem filmowym, ale również ciekawym i smakowitym gadżetem, który można wykonać samodzielnie. Korzystając z odpowiedniej formy, można przygotować na przykład cukrowe butelki, kieliszki czy lampki wina. Życzymy udanej zabawy i wielu interesujących eksperymentów.

Do grafiki głównej wpisu wykorzystano kadr z filmu Star Trek Into Darkness (2013). Źródło obrazu: http://trekmovie.com/2013/01/03/hi-res-versions-of-star-trek-into-darkness-images-from-empire-mag/

Wróć do listy aktualności
Wyceń swoje zamówienie
Prosimy o przesłanie swoich danych kontaktowych oraz krótkiego opisu okien, które Państwa interesują. Skontaktujemy się z odpowiedzią lub przygotowaną bezpłatną wyceną.

Co warto podać, aby usprawnić proces kosztorysowania?

  • Rodzaj drewna (sosna, dąb, meranti…)
  • Kolor
  • Przybliżone wymiary okien oraz ilość
  • Rodzaj pakietu szybowego (2-szybowe, 3-szybowe, inne…)

Oczywiście, można podać wyłącznie dane kontaktowe – wówczas nasz specjalista skontaktuje się z Państwem i dopyta o szczegóły oraz doradzi właściwe rozwiązania.”

Dodaj materiały i zdjęcia poglądowe
Dodaj materiały które ułatwią nam zapoznanie się ze szczegółami zlecenia (Schematy, plany, zdjęcia budynku i poglądowe zdjęcia okien lub drzwi)