Jak zabezpieczyć mieszkanie do remontu?

27.07.2017
3 min
Remont w domu - zabezpieczanie w środku

Wszędobylski pył, kurz, plamy po farbie i tynku, zniszczone meble i tydzień sprzątania… to dość przerażająca wizja remontowego pobojowiska. Na szczęście łatwo się przed tym zabezpieczyć i przystosować mieszkanie do remontu tak, aby późniejsze sprzątanie przebiegło szybko i bezboleśnie.

W grupie raźniej, ale nie tym razem

Wiadomo, że dużych prac nie przeprowadzi się w pojedynkę, ale tłok w mieszkaniu również nie sprzyja remontom. Dzieci ganiające za psem, żona z teściową, które zawsze wiedzą lepiej – to osoby, które będą tylko przeszkadzały. Im więcej osób, tym jest tłoczniej i brud łatwiej się roznosi po mieszkaniu. Jeżeli jest taka możliwość warto na czas remontu wyłączyć pomieszczenie z użytkowania, a najlepiej całe mieszkanie.

Wynieść wszystko, co się da

Im mniej rzeczy może ulec zabrudzeniu i zniszczeniu tym lepiej, dlatego ważne jest, aby spakować i wynieść wszystkie zbędne przedmioty, a w szczególności dywany, pościel, pluszaki i inne elementy, których późniejsze czyszczenie może być problematyczne.

Nawet bardzo dobre zabezpieczenie wszystkiego folią nie uchroni całkowicie przed drobinkami kurzu. Spadający młotek może uszkodzić stojący na oknie wazon, a przypadkowe rysy od noża lub piły to trwałe pamiątki, które na zawsze pozostaną na meblach.

Folia i taśma to Twoi przyjaciele

Zabezpieczenie folią parapetu i oknaTo, czego nie można wynieść, należy zabezpieczyć folią malarską i taśmą. Taką folię bez problemu kupisz za grosze w każdym sklepie budowlanym. To lepsze niż zabezpieczanie gazetami lub prześcieradłami, które nie chronią przed mokrymi plamami i przenikaniem kurzu.

Podłogę i meble warto obłożyć tekturą, która ochroni powierzchnię przed uszkodzeniami np. po upadku ciężkiego przedmiotu, a następnie szczelnie zakryć folią i okleić. To samo warto zrobić z lampą, gniazdkami elektrycznymi. Sprzęt RTV i AGD dla pewności warto zabezpieczyć podwójną warstwą, aby kurz nie przedostał się do wnętrza urządzeń.

Zabezpiecz również okna

Całe pomieszczenie jest już obleczone kilometrami folii? To dobrze, a pomyślałeś o zabezpieczeniu okien? Nie? Warto to zrobić. Wiele osób nie myśli o tym, a przecież drewniane ramy czy nawet same szyby mogą również ulec przypadkowym uszkodzeniom. Do zabezpieczania okien przeznaczone są specjalne folie w rolkach odporne na wilgoć i przepuszczające odpowiednią ilość światła.

Razem z folią należy użyć taśmy malarskiej dla zakrycia wszystkich szczelin między ramą a szybą. Ten zabieg powoduje również, że nie będziemy mieli okien do mycia ze względu na pochlapania na szybie.

To już koniec? Kurtyna!

Tak, kurtyna, ale taka ochronna montowana w drzwiach. Dzięki niej to, co dzieje się w pokoju, pozostaje w pokoju, a pyły nie przedostają się do pozostałych pomieszczeń. Istnieją różne rodzaje kurtyn, najprostszą jest po prostu zwykła folia zawieszona w futrynie, ale ta nie gwarantuje 100% szczelności, dlatego lepszym rozwiązaniem są kurtyny z zamkiem błyskawicznym, a do tego wycieraczka za drzwiami i już nie trzeba martwić się o generalne sprzątanie całego domu po ukończonym remoncie.

 

Wróć do listy aktualności
Wyceń swoje zamówienie
Prosimy o przesłanie swoich danych kontaktowych oraz krótkiego opisu okien, które Państwa interesują. Skontaktujemy się z odpowiedzią lub przygotowaną bezpłatną wyceną.

Co warto podać, aby usprawnić proces kosztorysowania?

  • Rodzaj drewna (sosna, dąb, meranti…)
  • Kolor
  • Przybliżone wymiary okien oraz ilość
  • Rodzaj pakietu szybowego (2-szybowe, 3-szybowe, inne…)

Oczywiście, można podać wyłącznie dane kontaktowe – wówczas nasz specjalista skontaktuje się z Państwem i dopyta o szczegóły oraz doradzi właściwe rozwiązania.”

Dodaj materiały i zdjęcia poglądowe
Dodaj materiały które ułatwią nam zapoznanie się ze szczegółami zlecenia (Schematy, plany, zdjęcia budynku i poglądowe zdjęcia okien lub drzwi)