Do zakupu okna warto podejść rozważnie, gdyż odpowiedni wybór to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim komfortu mieszkania. Funkcją okien jest możliwość wyjrzenia na świat, ale również izolacja termiczna i bezpieczeństwo. Czy wiesz, na co zwracać uwagę podczas zakupu okna?
Wybierz model odpowiadający przeznaczeniu okna
Wiele osób myśli, że dobre okno musi tylko ładnie wyglądać. Z tego względu klienci często wybierają najtańsze modele. To ogromny błąd. Pozostawiając na boku kwestie wyłącznie estetyczne, warto mieć na uwadze, chociażby takie czynniki jak lokalizacja budynku. W centrum miasta, zwłaszcza przy ruchliwej ulicy polecamy wybrać model o zwiększonej redukcji hałasu, a dla mieszkań położonych na parterze czy w domach jednorodzinnych istotnym parametrem będą zabezpieczenia antywłamaniowe. Okna wystawione na nasłonecznioną stronę powinny być wyposażone w szyby refleksyjne lub przeciwsłoneczne, o ile nie chcemy większej części dnia spędzać za zasłoną. Z kolei na terenach gdzie panują siarczyste zimy trzeba zainwestować w okna o jak najmniejszym współczynniku przenikania ciepła. Jest także wiele innych czynników, które należy brać pod uwagę, by cieszyć się z naprawdę trafionego zakupu.
Okno drewniane, PCW czy aluminiowe?
Kwestia wyboru materiału, z którego wykonane jest okno to obszerny temat na osobny artykuł: okna drewniane czy plastikowe, w którym zestawiliśmy zalety i wady różnych rozwiązań. Niemniej przed wyborem konkretnego rozwiązania należy zastanowić się jaki materiał będzie najlepszy do naszych potrzeb. Jeśli zależy Ci na trwałości, ładnym wyglądzie i niskim stopniu przepuszczalności ciepła, warto zdecydować się na drewniane okna.
Jaki rodzaj szyb wybrać?
Okno to nie tylko rama. To również oszklenie. Najpopularniejsze są rozwiązania 1-komorowe, gdzie pomiędzy dwoma taflami szkła znajduje się przestrzeń wypełniona gazem – argonem lub kryptonem, ale coraz popularniejsze są także modele dwukomorowe, zapewniające jeszcze lepszą izolację. Ponadto można wyróżnić kilka rodzajów samych szyb:
- Zwykłe – wykonane z podstawowego rodzaju szkła.
- Ciepłochronne – specjalna powłoka odbija do wnętrza pomieszczenia ciepło z grzejników.
- Bezpieczne – rozbija się na drobne kawałki bez ostrych krawędzi.
- Antywłamaniowe – o specjalnej konstrukcji chroniącej przed złodziejami.
- Absorpcyjne – chronią lepiej przed przegrzaniem wnętrza.
- Refleksyjne i przeciwsłoneczne – działają przeciwsłonecznie
- Dekoracyjne – szkło barwione i zdobione, o mniejszej przejrzystości.
Dodatkowe funkcje okna
Nie wszystkie okna mają takie same funkcje. Te o dużych powierzchniach najczęściej nie otwierają się lub ruchoma jest tylko jakaś część np. górne skrzydło. Okna mogą być przesuwane, otwierać się do wewnątrz, na zewnątrz albo pod kątem. Inny produkt należy wybrać jako przeszkloną ściankę tarasową, a inny na poddasze. Te najbardziej zaawansowane modele mogą być nawet wyposażone w sterowanie elektroniczne i inteligentne funkcje. Wybór jest ogromny.
Gwarancja producenta
Renomowani producenci okien standardowo udzielają gwarancji na swoje produkty, ale warto wiedzieć, że polskie prawo nie nakłada takiego obowiązku. Dlatego, zanim zdecydujesz się na zakup sprawdź, czy otrzymasz gwarancję, na jaki okres i co ona obejmuje. Pozwoli Ci to uniknąć przykrych niespodzianek w przyszłości.
Dodatkowe usługi
Zamawiając okno należy zorientować się, czy producent lub sprzedawca udostępnia opcjonalne usługi takie jak: transport, czy montaż. Niekiedy takie usługi są w standardzie, czasami są płatne, ale bywa też, że na sprzedaży się kończy, a kupujący zostaje sam z problemem, jak przetransportować takie okno i w jaki sposób je zamontować. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami, koniecznością wynajmu firmy remontowej, a także sporym stresem. Składając zamówienie sprawdź co obejmuje zakres usługi, by uniknąć późniejszych problemów.