Okna są elementem konstrukcyjnym domu narażonym na utratę temperatury. Może przez nie uciekać do 30% ciepła, dlatego podczas zakupu nowego okna pierwszą rzeczą, na jaką należy zwrócić uwagę jest współczynnik przenikania ciepła (U), by zminimalizować tę utratę. Dobre, izolacyjne okna to nie tylko kwestia komfortu, to również znaczne oszczędności na ogrzewaniu. Dowiedz się co oznacza współczynnik przenikania ciepła i jak go interpretować.
Czym jest współczynnik przenikania ciepła U?
Jest to parametr dla przegród cieplnych, wyznaczający ilość ciepła przenikającego przez tę przegrodę np. okno. Informuje, ile ciepła przenika w ciągu sekundy przez 1m2 powierzchni przy różnicy temperatur 1°C. Im niższy współczynnik, tym lepszy stopień izolacji.
Okna są zbudowane z różnych materiałów, dlatego osobno określa się U dla ramy (Uf), dla szyb (Ug) i dla całej konstrukcji (Uw). Polskie normy określają, że U nie może być wyższe niż 2,6 W/(m2·K). Standardowy współczynnik dla całego okna (Uw) wynosi 1,6 W/(m2·K), ale aby ograniczyć straty ciepła, współczynnik ten powinien być niższy. Według wytycznych dla domów o niskim zapotrzebowaniu energetycznym, stolarka otworowa powinna mieć współczynnik Uw niższy lub równy 1,3 W/(m2·K).
Współczynnik przepuszczalności energii słonecznej G
Obok współczynnika przenikania ciepła, drugim ważnym parametrem jest współczynnik przepuszczalności energii słonecznej (g), określający jaki procent promieniowania słonecznego dociera do wnętrza mieszkania. Jego wartość zazwyczaj wynosi od 85% dla okna pojedynczego, do 50% dla okna potrójnie szklonego z powłoką selektywną. Wysoki współczynnik g pozwala w sposób pasywny uzyskać energię słoneczną do ogrzania wnętrza budynku, warto jednak pamiętać, że g nie może być zbyt wysokie, gdyż podczas upalnego lata mieszkanie będzie się zwyczajnie przegrzewać, co nie wpłynie korzystnie na komfort użytkowania. Najlepsza relacja U i G wynosi U ≤ 1,3, a g ≥ 45% dla okien aktywnych, pozwalających zminimalizować straty energii ogrzewania budynku i zwiększyć zysk energii pozyskiwanej ze słońca.
Nie tylko szyby
Jak już wcześniej pisaliśmy, na Uw okna składa się nie tylko współczynnik przenikania ciepła przez samą szybę, ale również profile oraz sposób montażu. Drewniane okna charakteryzują się bardzo niskim współczynnikiem Uf ze względu na doskonałe parametry izolacyjne. Okna plastikowe wymagają stosowania dodatkowych, droższych rozwiązań, by sprostać współczynnikowi Uf o pożądanej wielkości.
Nawet najlepsze i najbardziej energooszczędne okno nie spełni wymagań, jeśli zostanie nieprawidłowo zamontowane. Brak izolacji, szczeliny montażowe oraz zastosowanie nieodpowiednich materiałów budowlanych sprawią, że okno straci swoje właściwości. Montaż okna powinien przeprowadzać fachowiec, najlepiej współpracujący z firmą, w której zamawiasz okno, gdyż on najlepiej będzie wiedział, jak należy je zamontować, by nie tworzyć mostków termicznych wokół ramy.
Czy współczynnik przenikania ciepła zawsze powinien być jak najniższy?
Co do zasady przyjmuje się, że im niższe U, tym lepiej. Jednak podczas zakupu należy kierować się również parametrami całego domu, a także lokalizacją, w której dom się znajduje. Okna o bardzo niskim współczynniku przenikania U są dużo droższe od tych zwykłych, a wydatek ten nie zawsze jest uzasadniony. Okna o standardowym współczynniku U doskonale sprawdzą się w terenach, gdzie nie ma ostrych zim i przeważają wysokie temperatury. Zakup zawsze powinien być podyktowany zdrowym rozsądkiem. A jeśli nie wiesz na jakie okna drewniane się zdecydować, skontaktuj się z naszym specjalistą, który wybierze najlepsze rozwiązanie dla Ciebie.