Wiosenne porządki – przygotowanie okien na wiosnę

07.04.2017
3 min
Czyszczenie okien drewnianych na wiosnę

Każdego roku, gdy nadchodzi wiosna, rozpoczynają się wielkie porządki w mieszkaniu i ogrodzie. Czyszczenia wymagają również okna. Jeśli chcesz, aby cieszyły się długą żywotnością, nie ograniczaj się jedynie do umycia szyb. Oto kilka wskazówek jak przygotować okna drewniane na wiosnę.

Kiedy jest najlepszy czas na mycie okien?

Aby zabiegi pielęgnacyjne miały sens, trzeba poczekać na ładną pogodę. Ani mróz, ani zbyt duże słońce nie są w tym wypadku Twoim sprzymierzeńcem, gdyż przy zbyt ostrym nasłonecznieniu na szybach pozostaną ciężkie do wyczyszczenia smugi, a na mrozie, wiadomo, nie myje się okien.

Najlepszą pogodą jest zatem suchy, ciepły, ale nie gorący dzień, nawet z lekko pochmurnym niebem. Na szczęście wiosną o takie dni nie jest trudno.

Zanim zabierzesz się za mycie

Na początku należy odpowiednio przygotować okno. Na sucho bądź na mokro usunąć warstwę brudu i kurzu (np. odkurzaczem), zwłaszcza tego zebranego na zewnętrznej stronie.

Na parapetach i w trudno dostępnych szczelinach odkłada się błoto, pył, gnijące liście, a niekiedy mech i grzyb. Wszystkie większe zanieczyszczenia warto wymieść i wymyć przed przystąpieniem do właściwych zabiegów pielęgnacyjnych.

Mycie okien z drewna

W zależności od rodzaju materiału, z którego została wykonana rama, należy dobierać inne środki czystości – my omówimy czyszczenie i pielęgnację okien drewnianych. Do mycia szyb można użyć popularnych płynów dostępnych w drogeriach i marketach, ale ramy wymagają oddzielnych środków czystości.

Do umycia okien drewnianych należy użyć dedykowanych preparatów oraz substancji konserwujących w formie mleczka (ważne: użycie na ramy okien wszelkich popularnych środków czystości może zniszczyć powierzchnię lakieru). Dzięki nim lakier dłużej zachowa swoje właściwości ochronne.

Podczas procesu pielęgnacji warto dokładnie przyjrzeć się w jakim stanie jest lakier, a jeśli zauważysz ubytki lub złuszczoną powłokę, należy ją wyczyścić, zeszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym i nałożyć nową warstwę na uszkodzenie. W ten sposób zyskasz pewność, że drewno nie zacznie gnić.

Wydaje się, że proces związany z pielęgnacją i czyszczeniem okien drewnianych w stosunku do tych wykonanych z plastiku lub aluminium jest wadą. Jest jednak wręcz przeciwnie – okna drewniane, odpowiednio pielęgnowane znacząco dłużej zachowują swoje parametry i wygląd od okien z PVC. Wszelkie możliwe przebarwienia bądź uszkodzenia możemy w łatwy sposób we własnym zakresie usunąć – w przypadku pozostałych okien jest to niemożliwe.

Uszczelki i okucia to też części okna

Wspominamy o tym dlatego, że wiele osób o tym zapomina, a tymczasem są to istotne elementy, mające ogromny wpływ na żywotność i funkcjonalność okien. Sparciałe uszczelki i zardzewiałe okucia nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale również zmniejszają parametry okna – dźwiękoszczelność, wodoszczelność i współczynnik przenikania ciepła.

Uszczelki po umyciu i wysuszeniu należy przesmarować wazeliną lub specjalnym środkiem do konserwacji, natomiast okucia umyć i naoliwić dedykowanym środkiem. Przy okazji warto sprawdzić stan okuć, podkręcić poluzowane śruby oraz wyregulować docisk i poziom ramy.

Przestrzeganie powyższych zaleceń i wykonywanie czynności konserwatorskich dwa razy do roku gwarantuje długą żywotność okien drewnianych.

Wróć do listy aktualności
Wyceń swoje zamówienie
Prosimy o przesłanie swoich danych kontaktowych oraz krótkiego opisu okien, które Państwa interesują. Skontaktujemy się z odpowiedzią lub przygotowaną bezpłatną wyceną.

Co warto podać, aby usprawnić proces kosztorysowania?

  • Rodzaj drewna (sosna, dąb, meranti…)
  • Kolor
  • Przybliżone wymiary okien oraz ilość
  • Rodzaj pakietu szybowego (2-szybowe, 3-szybowe, inne…)

Oczywiście, można podać wyłącznie dane kontaktowe – wówczas nasz specjalista skontaktuje się z Państwem i dopyta o szczegóły oraz doradzi właściwe rozwiązania.”

Dodaj materiały i zdjęcia poglądowe
Dodaj materiały które ułatwią nam zapoznanie się ze szczegółami zlecenia (Schematy, plany, zdjęcia budynku i poglądowe zdjęcia okien lub drzwi)