Uff, jak gorąco. Duszno, parno i do tego jeszcze ta nieprzyjemna atmosfera (żeby nie powiedzieć – smrodek) panująca w mieszkaniu. Jak skutecznie pozbyć się tego zaduchu, który jest dobrze znany mieszkańcom lokali bez wentylacji? Regularne wietrzenie mieszkania daje znacznie więcej korzyści niż usunięcie nieprzyjemnych zapachów – jest konieczne dla zdrowia i dobrego samopoczucia!
Nie czekaj aż atmosferę będzie można kroić nożem
Cyrkulacja powietrza jest niezbędna w każdym pomieszczeniu. Czyste, świeże powietrze sprzyja dobremu samopoczuciu i koncentracji. W miejscu, gdzie nie ma tej cyrkulacji, mnożą się wirusy i bakterie.
Mniej tlenu = złe samopoczucie, nie wspominając już o nieprzyjemnym klimacie. Dlatego trzeba regularnie wietrzyć mieszkanie, najlepiej 2 razy dziennie, zwłaszcza pomieszczenia bez wentylacji.
Najlepszym rozwiązaniem jest zainstalowanie wentylacji grawitacyjnej oraz nawiewników, co zapewni stałą wymianę powietrza. Jeżeli nie masz wywietrzników, korzystaj z mikrowentylacji, czyli po prostu od czasu do czasu rozszczelnij okno – każde nowoczesne okno uchylne ma taką możliwość: ustawiasz klamkę w pozycji pośredniej pomiędzy zamkniętą a uchyloną.
Pamiętaj jednak, że rozszczelnione okno nie jest bezpiecznie zaryglowane i może zostać łatwiej sforsowane przez włamywacza, dlatego nie zostawiaj go w tej pozycji, gdy wychodzisz z mieszkania.
Szybkie i efektywne wietrzenie, czyli robimy przeciąg
Czasami mikrowentylacja to za mało i chcemy porządnie wywietrzyć mieszkanie. W pokojach, gdzie nie ma żadnej wentylacji, zaleca się wietrzenie dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Czynność ta trwa około 3 minuty i polega na otworzeniu na oścież okien w co najmniej dwóch pomieszczeniach.
Zimą jest to najskuteczniejsza metoda wietrzenia, pozwalająca na wymianę całego powietrza bez dużych strat ciepła. Otwieramy okna na 3 do 6 minut (warto równocześnie zakręcić zawory termostatyczne w kaloryferach), po czym zamykamy je, by pomieszczenie znów się nagrzało.
Można też wywietrzyć pokoje jeden po drugim, pamiętając jednak, że muszą być otwarte co najmniej dwa przeciwlegle okna, tylko wtedy stworzy się przeciąg.
Wietrzenie mieszkania w upały
Przy optymalnej temperaturze spokojnie można zostawić uchylone skrzydła na dłużej, by cały czas dochodziło do przepływu powietrza. Jednak podczas dużych upałów, jeśli nie chcemy wpuszczać gorąca do mieszkania, warto wietrzyć pokoje analogicznie do zimowego sposobu, najlepiej rano i wieczorem, gdy temperatura na zewnątrz jest jeszcze niska.
Polecamy też wspomóc się wentylatorem, który dodatkowo poruszy powietrze i utworzy efektywny przeciąg.
Regularne, codzienne wietrzenie mieszkania to dobry sposób na utrzymanie przyjemnej i zdrowej atmosfery. Mimo wszystko najwydajniejszym sposobem, zapewniającym najlepsze parametry powietrza jest montaż wentylacji grawitacyjnej oraz wywietrzników w oknach. Warto je zainstalować od razu podczas zamawiania okna, aby zminimalizować ingerencję w strukturę ramy.