Czy warto na bieżąco sprzątać w trakcie budowy lub remontu domu?

12.03.2019
3 min

Każdy, kto choć raz przeprowadzał remont mieszkania lub też wręcz budowę domu, ten wie, jak ogromną generuje to ilość śmieci i ogólnego zabrudzenia. W czasie budowy wszędzie widać pył, brud, porozrzucane folie, papier i mnóstwo pootwieranych opakowań po materiałach budowlanych. Jest to oczywiście w pełni normalne zjawisko i nie ma co specjalnie z nim walczyć. Powstaje jednak jedno zasadnicze pytanie, czy sprzątać takie śmieci na bieżąco? Czy lepiej będzie poczekać do zakończenia prac i wtedy posprzątać całość jeden raz a dobrze?

Charakterystyka sprzątania po zakończeniu remontu

Wiele osób uważa, że sprzątanie na budowie na bieżącą jest zupełnie bezsensownym zajęciem. W końcu, jeśli posprząta się dziś, to jutro już będzie podobny bałagan. Jest w tym nieco prawdy. W końcu budowa, czy też miejsce remontu, to swego rodzaju żyjący organizm, który cały czas generuje kolejne zabrudzenie.

Warto pamiętać także o tym, że często prace budowlane będą prowadzone od bardzo wczesnych godzin porannych do późno wieczornych. Wkraczając więc na plac budowy z zamiarem sprzątania, można albo przeszkadzać pracującym tam fachowcom, albo też, jeśli wykonuje się wszystkie prace samodzielnie, zwyczajnie tracić czas na sprzątanie, podczas gdy w tym samym czasie można by przybliżać remont do zakończenia.

A może jednak lepiej sprzątać na bieżąco?

Jak się jednak okazuje, sprzątanie podczas remontu lub budowy wcale nie musi być tak bardzo bezcelowym zajęciem. Takie działanie posiada bowiem wiele zalet, których zwyczajnie nie da się nie wziąć pod uwagę.

Zdecydowanie najważniejszą zaletą jest to, że regularne sprzątanie powoduje, że w chwili zakończenia remontu, tego sprzątania jest zwyczajnie znacznie mniej. Nagromadzony bowiem przez wiele tygodni bałagan jest później niezwykle trudny do usunięcia. Całkowitego jego uprzątniecie, kosztować będzie nie tylko wiele sił i energii, lecz przede wszystkim czasu. A to prowadzi już do kolejnej zalety sprzątania na bieżąco, czyli do możliwości szybkiego wprowadzenia się do nowego budynku po zakończeniu budowy, lub przywróceniu normalnego życia w mieszkaniu, które zaburzył prowadzony remont. Kompleksowe sprzątanie może bowiem często zając wiele długich dni.

Warto też pamiętać o tym, że nagromadzone w pewnych miejscach zabrudzenia są bardzo trudne do usunięcia. Przykładowo okna drewniane, które oczywiście będą odpowiednio zabezpieczone, tak czy inaczej w pewny stopniu dotknie zabrudzenie, a ich wyczyszczenie będzie niezwykle trudne, ponieważ łatwo je uszkodzić.
Kolejną ogromną zaletą sprzątania na bieżąco, jest zminimalizowanie ryzyka uszkodzenia świeżo wykonanych prac. Zbierając różne pozostałości po remoncie, towarzyszy temu spore ryzyko tego, że niechcący uszkodzi się nimi np. dopiero co gotową ścianę. W przypadku trwania jeszcze remontu nie będzie to miało aż tak dużego znaczenia.

Podsumowanie

Jak zatem widać, sprzątanie na bieżąco w trakcie remontu lub budowy jest rozwiązaniem przynoszącym o wiele więcej korzyści, niż pozostawienie tego na sam koniec. Jest to szczególnie ważne, gdy wyposażenie mieszkania jest kompletne i wszelkie prace mokre lub nieostrożne obchodzenie się z narzędziami mogłyby wyrządzić szkody.

Wróć do listy aktualności
Wyceń swoje zamówienie
Prosimy o przesłanie swoich danych kontaktowych oraz krótkiego opisu okien, które Państwa interesują. Skontaktujemy się z odpowiedzią lub przygotowaną bezpłatną wyceną.

Co warto podać, aby usprawnić proces kosztorysowania?

  • Rodzaj drewna (sosna, dąb, meranti…)
  • Kolor
  • Przybliżone wymiary okien oraz ilość
  • Rodzaj pakietu szybowego (2-szybowe, 3-szybowe, inne…)

Oczywiście, można podać wyłącznie dane kontaktowe – wówczas nasz specjalista skontaktuje się z Państwem i dopyta o szczegóły oraz doradzi właściwe rozwiązania.”

Dodaj materiały i zdjęcia poglądowe
Dodaj materiały które ułatwią nam zapoznanie się ze szczegółami zlecenia (Schematy, plany, zdjęcia budynku i poglądowe zdjęcia okien lub drzwi)