Pomysł na zabawę z dzieckiem: okienne witraże

30.11.2017
3 min
Robimy witraż przyklejany na okno

Twoje dziecko się nudzi? Nie chcesz, aby spędzało cały wolny czas przed komputerem? Polecamy ciekawą i kreatywną zabawę dla dzieci w każdym wieku. Tworzenie okiennych witraży to wciągająca czynność na wiele godzin i mnóstwo frajdy dla dziecka, ale również dla rodziców.

Czego będziecie potrzebowali?

Łatwo powiedzieć, trudniej wykonać? Nie w tym przypadku. Okienne witraże są bajecznie proste, a sposobów na ich wykonywanie jest kilka. Jedne nie wymagają zaangażowania rodziców, inne muszą być wykonywane pod nadzorem, gdyż wymagają użycia ostrych narzędzi, czy kuchenki – piecyka.

Przedstawimy tu parę znanych i mniej znanych metod wykonywania witraży na oknach. Życzymy udanej zabawy.
Oczywiście musimy dodać, że tak wykonane witraże będą idealnie wyglądały na oknach drewnianych 🙂

Malu, malu farbkami

Sposób dla najmłodszych, wymaga jedynie farbek plakatowych. Dziecko będzie zachwycone mogąc malować farbkami po szybach. Pamiętaj jednak, by przed zabawą zabezpieczyć ramę i okolice okna taśmą malarską, bo farbki plakatowe, choć łatwo zmywalne, mogą pozostawić ślady.

Starszym dzieciom można zaproponować wykonanie malunków na szkle, z pewnością każdy z nas wykonywał takie na lekcjach plastyki. Taki obrazek warto później oprawić w ramkę i postawić gdzieś na pamiątkę.

Specjalne zestawy do malowania witraży

W sklepach papierniczych dostępne są zestawy z żelami, które po wyschnięciu tworzą półprzezroczystą, gumową powłokę. Zestawy umożliwiają wykonywanie witraży według załączonych szablonów lub malowanie „w stylu dowolnym”. Namalowany witraż można następnie przykleić na szybę i cieszyć się z efektu artystycznego, jakie daje światło padające przez taki witraż.

Efekt witrażu

Kolorowy papier lub bibuła

Najlepsze są zawsze najprostsze rozwiązania. Witraże z półprzezroczystej bibuły to rzecz, którą w dzieciństwie wykonywał chyba każdy – w domu lub na plastyce. A jeśli nie, to teraz jest ku temu wspaniała okazja.

Potrzebne wam będą: zwykła kartka papieru, różnokolorowa cienka bibuła, nożyczki, klej i ołówek. Na kartce papieru naszkicujcie wzór szablonu (można też wykorzystać gotowe szablony, znajdziesz ich mnóstwo w Internecie) i powycinaj tak, by powstało obramowanie witrażu.

Potem nie pozostaje już nic innego, jak najzwyczajniejsza w świecie wyklejanka – kolorową bibułką należy wypełnić puste przestrzenie. A po wyschnięciu taki witrażyk można przykleić taśmą klejącą do szyby albo powiesić np. pod sufitem, jako oryginalną ozdobę domową „hand made”.

Witraże ze sztucznego (jadalnego) szkła

Ta metoda polecana dla starszych dzieci oraz wymaga nadzoru i zaangażowania osoby dorosłej, gdyż niezbędna będzie obsługa kuchenki – piecyka. Podstawowym składnikiem takiego witraża jest… ”sztuczne szkło”. O tym, jak takie zrobić, pisaliśmy we wcześniejszym artykule o mitach filmowych, do którego odsyłamy. Tam znajduje się dokładny przepis kucharski.

Cała zabawa z witrażem polega na tym, by przygotować kilka kolorów szkła, dodając do mieszanki barwniki spożywcze. Po  wyschnięciu tafli, szkło należy porozbijać na kawałki, z których następnie będziecie tworzyli witraże klejone jadalnym lukrem. A co, po przygotowaniu takiego witraża? Jak to co? Smacznego!

Wróć do listy aktualności
Wyceń swoje zamówienie
Prosimy o przesłanie swoich danych kontaktowych oraz krótkiego opisu okien, które Państwa interesują. Skontaktujemy się z odpowiedzią lub przygotowaną bezpłatną wyceną.

Co warto podać, aby usprawnić proces kosztorysowania?

  • Rodzaj drewna (sosna, dąb, meranti…)
  • Kolor
  • Przybliżone wymiary okien oraz ilość
  • Rodzaj pakietu szybowego (2-szybowe, 3-szybowe, inne…)

Oczywiście, można podać wyłącznie dane kontaktowe – wówczas nasz specjalista skontaktuje się z Państwem i dopyta o szczegóły oraz doradzi właściwe rozwiązania.”

Dodaj materiały i zdjęcia poglądowe
Dodaj materiały które ułatwią nam zapoznanie się ze szczegółami zlecenia (Schematy, plany, zdjęcia budynku i poglądowe zdjęcia okien lub drzwi)