Każdego roku w sezonie grzewczym – ale również poza nim – w mediach robi się głośno o smogu. Chociaż najgorszy stan powietrza notuje się w dużych miastach, to niestety mniejsze miejscowości nie są wolne od zanieczyszczeń. Według statystyk w okresach największego zasmogowania, nie ma w Polsce czystych rejonów. Co możemy zrobić, aby przynajmniej we własnym mieszkaniu oddychać świeżym powietrzem?
Groźny jak smog
O tym, jak ogromnym problemem jest smog, mieszkańcy dużych miast przekonują się na „własnych płucach”. Zawieszone w powietrzu cząsteczki pyłów PM10 i PM2,5 są wdychane z każdym oddechem, powoli ale nieustannie zatruwając organizm. Mają one właściwości rakotwórcze, mogą powodować choroby układu oddechowego, w tym: astmę, POChP, choroby układu krążenia.
Jeżeli myślisz, że aby nie dać się smogowi wystarczy pozamykać okna, to niestety jesteś w błędzie. Drobne cząsteczki pyłów przedostają się przez mikroszczeliny, zwłaszcza jeśli okna są stare i nieszczelne. Jeżeli natomiast otworzysz je w celu przewietrzenia pokoju, to bardzo szybko poziom zanieczyszczenia będzie zbliżony do tego, jaki jest na zewnątrz. Co można zatem zrobić, by przynajmniej we własnym mieszkaniu swobodnie oddychać?
Dobra wentylacja mechaniczna
Jednym z najskuteczniejszych sposobów na filtrowanie powietrza jest montaż wentylacji mechanicznej, a jeżeli będzie to wentylacja z rekuperacją, czyli odzyskiwaniem ciepła, wtedy zyskujesz podwójnie.
Dzięki rekuperacji, oprócz czystej atmosfery, w domu pozostają również pieniądze, które przepala się na ogrzewaniu. Wentylacja musi być okresowo czyszczona i odgrzybiana, a filtry wymieniane, tylko wtedy system zapewni znakomitą jakość powietrza.
Rozwiązania do instalacji na okno
Nie każdy może sobie pozwolić na instalację wentylacji mechanicznej, dlatego dobrą i o wiele tańszą alternatywą jest instalacja nawiewników z filtrem antysmogowym, które zatrzymują do 98% zanieczyszczeń. Takie nawiewniki bardzo dobrze spisują się w szczelnych plastikowych i drewnianych oknach. Zamiast je rozszczelniać, by wpuścić do pokoju świeże ale zanieczyszczone powietrze, lepiej zainstalować takie nawiewniki.
Alternatywą dla okien, które chcemy uchylać lub otwierać są siatki antysmogowe i przeciwpyłowe instalowane na ramie okna. Jest to wydatek sięgający kilkuset złotych za m2, ale jeżeli mieszkasz w okolicy o dużym stężeniu smogu, a nie chcesz cały czas mieć zamkniętych okien, to warto zainwestować właśnie w taką siatkę.
Oczyszczacze powietrza – dobre również dla alergików
Problemem jest nie tylko smog, ale też alergeny (pyłki roślin, sierść zwierząt, roztocza, kurz). Warto więc zastanowić się nad zakupem oczyszczacza, który będzie filtrował powietrze z pyłów PM10 i PM2,5, kurzu i alergenów, a dodatkowo nawilży powietrze.
Zaletą tego typu rozwiązań jest mobilność oraz cena, która waha się od kilkuset złotych za podstawowe urządzenia, do kilku tysięcy za produkty z jonizacją, nawilżaniem i dodatkowymi filtrami, zapewniającymi lepszą skuteczność.
Dołóż swoją cegiełkę do czystości powietrza
Zabezpieczenie mieszkania przed smogiem to jedno, ale pamiętaj, że Ty również masz wpływ na stan powietrza na zewnątrz, więc nie zatruwaj atmosfery sąsiadowi i nie pal w piecu śmieciami. Smog tworzą w dużej mierze zanieczyszczenia pochodzące z naszych pieców (dwutlenek siarki, tlenki azotu, tlenki węgla, sadza, pyły PM10 i PM2,5).
We wrześniu 2018 roku ruszył nabór wniosków do rządowego programu Czyste Powietrze o dopłaty do wymiany pieców na nowe, modernizację instalacji grzewczej na energooszczędną oraz na prace związane z lepszą termoizolacją budynków. Ochroń swoje mieszkanie przed smogiem, nie produkując smogu.