Piękne, drewniane okna są ozdobą domu i powodem do dumy. Są ciepłe, długowieczne i eleganckie. Jednak, aby służyły nam dobrze przez co najmniej kilkadziesiąt lat, należy o nie odpowiednio dbać. Wystarczy kilka prostych zabiegów pielęgnacyjnych, by wyglądały estetycznie i dobrze służyły nam przez lata.
Regularne mycie to podstawa
Niezależnie od użytego materiału, każde okno wymaga regularnego mycia. Przy czym, w przypadku okien z drewnianymi ramami, to nie tylko kwestia estetyki. Zanieczyszczenia atmosferyczne, zawierające dużo sadzy i spalin, osiadające na ramach okiennych, mogą wytwarzać kwaśne związki degradujące strukturę drewna.
Z kolei zanieczyszczenia biologiczne (pyłki, błoto, gnijące liście itp.) stanowią pożywkę dla bakterii, które również po pewnym czasie mogą negatywnie wpłynąć na stan drewna. Pomimo iż okna drewniane są fabrycznie zabezpieczane specjalnymi lakierami i powłokami ochronnymi, ich skuteczność nie jest wieczna. Po kilku latach może okazać się, że powłoka zabezpieczająca ulegnie degradacji. Regularne mycie okien zapobiega niszczeniu lakieru.
Pielęgnację drewnianych okien trzeba zacząć od przetarcia wszystkich elementów z kurzu, najlepiej za pomocą wilgotnej szmatki lub gąbki z dodatkiem płynu do mycia naczyń albo specjalnie przeznaczonych do tego preparatów. Należy unikać środków zawierających amoniak, gdyż związek ten może zniszczyć lakier.
Niedopuszczalne jest również wykorzystywanie ściernych mleczek myjących oraz związków chemicznych rozpuszczających powierzchnię, w przeciwnym razie lakier ulegnie zarysowaniu i zmętnieniu; straci również właściwości ochronne. Do mycia szyb można używać jeden z wielu dostępnych na rynku środków. Tutaj możliwości jest sporo, najlepiej wybrać preparat, do którego mamy zaufanie.
Polecane środki oraz sposoby ich użycia można znaleźć w poradniku firmy Teknos – producenta wysokiej jakości powłok lakierniczych dla okien i drzwi z drewna (aby zapoznać się z poradnikiem, należy kliknąć na grafikę).
Kolejnym krokiem będzie zabezpieczenie umytych ram. Po dokładnym wymyciu należy przetrzeć na sucho drewnianą ramę, a następnie delikatnie wetrzeć mleczko konserwujące. Taki zabieg dodatkowo zaimpregnuje powierzchnię i zabezpieczy ją przed osadzaniem zanieczyszczeń. I to właściwie wszystko, co trzeba wykonywać regularnie (ok. 2-3 razy w roku). Proste, prawda? Czynności te zajmują kilkanaście minut, a efekty będą długotrwałe.
Regularnie zaleca się przejrzeć wszystkie metalowe okucia, zawiasy oraz ruchome części i uszczelki. Zawiasy trzeba nasmarować wazeliną lub innym środkiem do konserwacji okuć i ruchomych elementów np. WD40, natomiast uszkodzone uszczelki trzeba wymienić lub podkleić.
Naprawy wykonuj na bieżąco
Podczas wiosennego przeglądu warto zwrócić uwagę na pojawiające się uszkodzenia i korozję. Szybka reakcja i naprawa pozwoli Ci łatwo usunąć wszystkie rysy i odpryski lakieru. Drewniane okna mają tę przewagę nad plastikowymi, że można wykonywać proste naprawy bez konieczności wymiany całej konstrukcji. Sprawdź również nasz wcześniejszy artykuł: Renowacja okien zabytkowych – o czym należy wiedzieć?