Parapety wewnętrzne: kamienne czy drewniane – porównanie zalet i wad

19.12.2019
3 min

Parapet wewnętrzny jest typowym elementem wykończenia przestrzeni okiennej. Pełni on dwie funkcje, przede wszystkim użytkową, czyli umożliwia postawienie na nim np. kwiatów, lecz także czysto dekoracyjną. Problemem jednak dla wielu inwestorów wykańczający swoje nowe mieszkania lub domy jest wybranie najlepszego materiału na wykonanie parametru wewnętrznego.

Dlaczego to takie ważne?

Parapety wewnętrzne wykonać można oczywiście z najróżniejszych dostępnych na rynku materiałów, lecz nie da się ukryć, że dwoma najpopularniejszymi wersjami są parapety wykonane z drewna, lub też z kamienia.
Choć wybór pomiędzy nimi nie jest prosty, to jednak jest bardzo ważny dla codziennego komfortu korzystania z mieszkania. W końcu to, jaki posiadać się będzie miało wewnętrzny parapet, wpływać będzie na estetykę danego wnętrza, jak i również na trwałość parapetu i jego zabezpieczenie przed uszkodzeniami.

Cechy parapetu drewnianego

Drewno od zawsze cieszyło się ogromną popularnością w wykańczaniu wnętrz. Powszechnie stosuje się bowiem okna drewniane, podłogi, schody, czy też kuchenne blaty. Wszystko dzięki temu, że drewno posiada bardzo dobrą, domową aurę, która powoduje powstawanie w domu przyjemnego, rodzinnego klimatu.
Do najważniejszych zalet tego materiału zaliczyć można fakt, że drewniane parapety są bardzo łatwe w czyszczeniu, skutecznie tłumią hałas, są niezwykle odporne na wilgoć i zmiany temperatur.

Niestety drewniane parapety to także kilka wad, które trzeba wziąć pod uwagę, decydując się na taki właśnie materiał. Do największej wady zaliczyć można małą odporność na uszkodzenia mechaniczne. Można je bowiem bardzo szybko porysować np. przesuwając nawet zwykle doniczki z kwiatkami. Co więcej, choć parapety z drewna są odporne na wilgoć, to jednak nie w zbyt dużym stopniu. Dlatego też całkowicie odradzane są one w przypadku takich pomieszczeń jak łazienki. Nie można także zapominać o tym, że o drewno trzeba regularnie dbać, stosując specjalne środki konserwujące.

Wady i zalety parapetów kamiennych

Drugim najczęściej wybieranym parapetem jest ten wykonany z kamienia. Takie parapety są odporne na wszystkie uszkodzenia, czy to pochodzące z wilgoci, wysokiej, lub niskiej temperatury, a także te mechaniczne. Nie uszkodzi ich ścieranie, czy też zarysowywanie. Niestety myli się ten, kto sądzi, że nie trzeba o nie z tego powodu dbać.

Tak samo, jak w wersji drewnianej, kamień również wymaga stosownego konserwowania, ponieważ choć nie uszkodzi się, jeśli nie będziemy o niego dbali, to jednak może skutecznie się zabrudzić. Często nawet w takim stopniu, że usunięcie zabrudzenia nie będzie możliwe. Dodatkowo kamienne parapety są bardzo ciężkie, dlatego istnieje spore ryzyko uszkodzenia ich w transporcie, albo też podczas samego montażu.

Wróć do listy aktualności
Wyceń swoje zamówienie
Prosimy o przesłanie swoich danych kontaktowych oraz krótkiego opisu okien, które Państwa interesują. Skontaktujemy się z odpowiedzią lub przygotowaną bezpłatną wyceną.

Co warto podać, aby usprawnić proces kosztorysowania?

  • Rodzaj drewna (sosna, dąb, meranti…)
  • Kolor
  • Przybliżone wymiary okien oraz ilość
  • Rodzaj pakietu szybowego (2-szybowe, 3-szybowe, inne…)

Oczywiście, można podać wyłącznie dane kontaktowe – wówczas nasz specjalista skontaktuje się z Państwem i dopyta o szczegóły oraz doradzi właściwe rozwiązania.”

Dodaj materiały i zdjęcia poglądowe
Dodaj materiały które ułatwią nam zapoznanie się ze szczegółami zlecenia (Schematy, plany, zdjęcia budynku i poglądowe zdjęcia okien lub drzwi)