Nie wszystkie okna muszą się otwierać. Czasami po prostu nie ma takiej potrzeby, a „fixy”, czyli okna nieotwierane, są tańsze od porównywalnych modeli uchylnych lub przesuwnych. Ich montaż może być więc dobrą metodą na oszczędności podczas budowy lub remontu mieszkania – oczywiście tam, gdzie nie jest konieczna funkcja uchyłu.
Co to są okna typu fix?
Zwykłe okna są otwierane lub uchylne, i to za tę możliwość trzeba dodatkowo zapłacić, gdyż wiąże się to z koniecznością zamontowania zawiasów, okuć i systemów otwierania. Okna nieotwieralne fix pozbawione są tych możliwości.
To, w uproszczeniu, szyba umieszczona w ramie i zamontowana w ścianie. Rozwiązanie proste, a przez to tańsze. Świetnie sprawdza się wszędzie tam, gdzie wymagana jest duża powierzchnia przeszklenia np. na witrynach sklepowych, oknach tarasowych i balkonowych, oknach widokowych oraz tam, gdzie nie ma potrzeby otwierania okien np. w części konstrukcyjnych elewacji.
Okna fix można zamówić zarówno w standardowych rozmiarach, jak i niestandardowych, wykonywanych na indywidualne zamówienie. Ze względu na cieńsze ramy przepuszczają więcej światła, niż analogicznej wielkości okna otwierane. Fixy mogą występować również w wersji łączonej z oknem otwieralnym, dzięki czemu można uzyskać sporą powierzchnię przeszklenia.
Zalety i wady okien typu fix
Jak każde rozwiązanie, również okna montowane na stałe mają swoje plusy i minusy, o których warto wiedzieć zanim zdecydujesz się na zakup.
[notification type=”alert-success” close=”false” ]
Plusy
- Okna fix są tańsze – i to jest zdecydowanie zaleta. Różnice w cenach uzależnione są od wybranych materiałów, ale ogólna tendencja jest taka, że okna fix są tańsze w porównaniu do modeli otwieranych o tych samych parametrach.
- Fixy zapewniają więcej światła słonecznego – a to dzięki temu, że mają cieńsze ramy i mogą mieć większą powierzchnię bez dzielenia szyby na segmenty.
- Okna fix mogą być bardzo duże – zwykłe okna rozwierano-uchylne zazwyczaj mają skrzydło o szerokości do 130 cm. Okna fix nie mają tego ograniczenia, można je wstawić na całą ścianę, jak w przypadku witryn sklepowych, choć przy bardzo dużych powierzchniach stosuje się poprzeczki, aby zapobiec naprężeniom szkła.
- Okna stałe są bardziej odporne na włamania, ale zaleca się montowanie w nich szyb klasy P4 i P5, by mieć pewność bezpieczeństwa.
[/notification]
[notification type=”alert-warning” close=”false” ]
Minusy
- Z uwagi na nieotwieralność, okna fix powinny być montowane w pomieszczeniach z prawidłowo zamontowaną wentylacją.
- Dostęp do szyb od strony zewnętrznej jest utrudniony, dlatego ich mycie może być niewygodne
- Tego typu okna wymagają specjalistycznego transportu i montażu, a ze względu na dużą wagę, do montażu może być wymagany dźwig, dlatego najczęściej montuje się je na parterze i niskich kondygnacjach.
- W przypadku uszkodzenia szyby trzeba wymienić cały, uszkodzony segment, co w przypadku dużych okien fix, wiąże się z wymianą całego okna na nowe. Takie sytuacje zdarzają się jednak rzadko, ponieważ wkłady szybowe są odpowiednio wzmocnione, a szyby typu P4 powinny oprzeć się nawet uderzeniu kilkukilogramowego młota.
[/notification]
Czy warto zainwestować w okna fix?
Wszystko zależy od potrzeb. W małym, niewentylowanym mieszkaniu okna nieotwierane mogą sprawić więcej kłopotów niż korzyści. Za to świetnie sprawdzą się w domu z tarasem lub balkonem i wyjściem na ogród, nie wspominając już o lokalach usługowych i sklepach, w których fixy na stałe zagościły już na witrynach.