Jedni je uwielbiają, twierdząc, że nadają oknom niepowtarzalnego stylu i smaku, a inni natomiast uważają to za przeżytek, który dziś jest oznaką jedynie fanaberii osób, które przywiązują zbyt dużą wagę do designerskich trendów z lat minionych. Jak to zatem jest z tymi szprosami?
Jakie są rodzaje szprosów?
Na wstępie warto może zapoznać się z tym, czym tak naprawdę są szprosy. A są to po prostu listwy, które dzielą okno na kilka segmentów. Oczywiście szpros szprosowi nierówny i na rynku znaleźć można kilka ich rodzai. Są zatem szprosy konstrukcyjne, które wykonane są dokładnie z tego samego materiału co okno.
Najczęściej ich grubość dokładnie określa grubość samej ramy i jest jej niejako przedłużeniem, co ma zwiększać stabilność i wytrzymałość okna. Często stosowane przez okna drewniane. Innym rodzajem szprosów są wersje międzyszybowe, które wykonane są z aluminium i umieszczone są pomiędzy szybami. Ostatnim rodzajem są szprosy naklejane. Są to tzw. szprosy wiedeńskie, które mocowane są od strony zewnętrznej okna i mają za zadanie imitować podział szyby.
Dlaczego warto stosować szprosy?
Powstaje jednak zasadnicze pytanie, czy warto stosować szprosy? Czy faktycznie jest to taki element, który w dzisiejszych czasach nadal spełnia swoje zadanie, czyli zwiększa estetykę i zwyczajnie poprawia wygląd okna? Okazuje się, że tak, choć z drugiej strony jest to obecnie jedyna ich zaleta.
To prawda szprosy są nadal synonimem stylu i charakteru okna. Dzięki nim każde okna, a co za tym idzie cała elewacja budynku, znacznie zyskuje na wyglądzie. Niestety w wyniku znacznego rozwoju technologicznego szprosy utraciły swoją drugą zaletę, czyli wzmacnianie konstrukcji okna. Dziś już nie są one do tego wymagane.
Czy szprosy mają jakieś wady?
Czy stosowanie szprosów niesie ze sobą jakieś wady i problemy? Czy poprawiona strona estetyczna nie powoduje, że rodzą się z tego powodu problemy?
Niestety jak w wielu podobnych przypadkach, tak i w tym coś, co spełnia zadanie jedynie estetyczne, musi jednocześnie pogorszyć w nieznacznym stopniu walory praktyczne. Warto tu przede wszystkim wymienić takie wady jak utrudnione mycie okien.
W końcu zamiast gładkiej tafli szkła otrzymuje się poprzecinane szprosami małe fragmenty szyby, które w zakamarkach listew będą gromadziły brud.
Podsumowanie
Jak zatem widać, pomimo tego, że szprosy w oknach dają wiele do wyglądu okna i całego budynku, to jednak mają pewne wady. Nie mniej, jeśli chce się upiększyć swoje okna i nadać im niepowtarzalnego, kojarzącego się z dawnymi latami stylu, tylko dzięki szprosom da się to uzyskać.