Dobra wentylacja pomieszczenia ma kluczowe znaczenie dla zdrowia i samopoczucia osób w nim przebywających. Całkowicie szczelne okna zaburzają przepływ powietrza i mogą sprawiać, że nawet prawidłowo zamontowana wentylacja grawitacyjna nie będzie działała jak należy. Rozwiązaniem tego problemu są nawiewniki do okien.
Zbyt szczelne okna to problem
Nowoczesne materiały, z których tworzy się stolarkę okienną są trwałe, zapewniają doskonałe tłumienie dźwięku, charakteryzują się niskim współczynnikiem przenikania ciepła i są praktycznie w 100% szczelne, co oznacza, że powietrze z zewnątrz nie przedostaje się do budynku. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu nie było możliwości uzyskania takiego stopnia szczelności, obecnie jest to standard. Ale czy to oznacza, że tak powinno być?
Brak przepływu powietrza sprzyja rozwojowi chorobotwórczych mikroorganizmów (bakterii, wirusów i grzybów), zmniejsza się ilość tlenu w powietrzu i zwiększa procent dwutlenku węgla, co z kolei wpływa na złe samopoczucie i wrażenie zmęczenia. Dużym zagrożeniem jest również tlenek węgla z piecyków gazowych. Aby wentylacja grawitacyjna dobrze działała, musi mieć zapewnioną możliwość przepływu powietrza, a szczelne okna, drzwi i ściany uniemożliwiają ten proces.
Czym są nawiewniki do okien?
Źródło obrazu: https://www.aereco.com.pl
Nawiewniki stosowane są w celu zapewnienia doprowadzenia odpowiedniej ilości powietrza do budynku, niezbędnej do zachowania prawidłowej wentylacji. Te niewielkie urządzenia montuje się w oknach lub na zewnętrznych ścianach budynku.
Ich zasada działania może być różna w zależności od konstrukcji, ale te najpopularniejsze wykorzystują różnicę ciśnień, umożliwiającą pozbycie się wilgotnego powietrza z wnętrza budynku i zamianę na świeże powietrze z zewnątrz. W zależności od budowy, nawiewniki mogą zapewniać stałą lub zmienną wymianę powietrza.
Czy jest Ci to potrzebne?
Oznaką złej wentylacji pomieszczenia są: zaparowane okna i skraplająca się na nich woda, duchota w pomieszczeniu, suche powietrze, grzyb na ścianach itp. objawy te najczęściej dotykają obiektów w nowym budownictwie, rzadziej w starym, gdyż nie przykładano wtedy uwagi do szczelności, a materiały z których wykonywane były okna i drzwi były o wiele gorsze.
Można oczywiście otwierać okno lub rozszczelnić je, ale to nie daje pełnej kontroli nad wymianą powietrza ponadto otwarte okno przepuszcza hałas i pył z ulicy. To problem zwłaszcza w miastach o dużym stężeniu smogu. W takim wypadku wywietrzniki wydają się absolutną koniecznością, by zanieczyszczone powietrze nie przedostawało się do wnętrza.
Montaż nawiewników do okien
Urządzenia montuje się najczęściej na górnej ramie okna, ale mogą być również mocowane na zewnętrznej ścianie lub roletach. Zalecana wysokość to min. 2 metry od poziomu podłogi, aby nie tworzyły się przeciągi. Nawiewniki można bez problemu zamontować zarówno na oknach plastikowych, jak i drewnianych czy aluminiowych. Okna drewniane z wywietrznikami można zamówić również w naszej firmie.