Jak przygotować mieszkanie pod wynajem?

12.09.2017
3 min
Oddanie mieszkania pod wynajem - przygotowanie
Czy wiesz, że wartość mieszkania do wynajęcia zależy od wielu czynników? Na niektóre nie masz wpływu, ale większość z nich możesz kontrolować. Dowiedz się jak przygotować mieszkanie przeznaczone do wynajmu tak, by zwiększyć jego wartość przy niewielkim nakładzie środków finansowych. Po pierwsze: małe odświeżenie Każde mieszkanie, które jest już od jakiegoś czasu użytkowane, ma swoją…

Czy wiesz, że wartość mieszkania do wynajęcia zależy od wielu czynników? Na niektóre nie masz wpływu, ale większość z nich możesz kontrolować. Dowiedz się jak przygotować mieszkanie przeznaczone do wynajmu tak, by zwiększyć jego wartość przy niewielkim nakładzie środków finansowych.

Po pierwsze: małe odświeżenie

Każde mieszkanie, które jest już od jakiegoś czasu użytkowane, ma swoją historię widoczną na podłodze, ścianach, suficie, meblach, czy też przedmiotach użytkowych. A to dziura w tynku, a to przetarta farba, a to ślady zabitego komara na ścianie, plamy po rozlanym winie, odbarwienia itp. Nowi lokatorzy niekoniecznie muszą chcieć zapoznawać się z historią poprzednich właścicieli. Mieszkanie, które wygląda jakby przed chwilą odbywała się w nim studencka impreza, z pewnością nie wzbudzi dobrego wrażenia i nie sprawi, że lokatorzy chętnie zapłacą więcej.

Warto poświęcić trochę czasu na odmycie podłóg i mebli, a w razie potrzeby nawet delikatne odmalowanie ścian. Zajmie Ci to najwyżej kilka dni, a mieszkanie będzie sprawiało wrażenie nowego i w wyższym standardzie.

Zadbaj o kluczowe elementy lokalu

jasna łazienka w mieszkaniuWedług osób poszukujących mieszkań, najważniejsze są dwa pomieszczenia: kuchnia i łazienka. Na podstawie wyglądu i funkcjonalności tych dwóch miejsc, wynajmujący najczęściej podejmują decyzję o chęci zamieszkania w danym lokalu.

Nie oznacza to, że inne pokoje są zupełnie nieistotne, jednak o kuchnię i łazienkę trzeba zadbać: naprawić cieknący kran, odszorować i odgrzybić fugi w kafelkach, pozbyć się kamienia i wypolerować chromowane elementy. Do kuchni warto wstawić meble o nieco wyższym standardzie niż te najtańsze, natomiast w łazience (o ile jest taka możliwość) zainstalować prysznic zamiast wanny.

Okna zwierciadłem duszy mieszkania

Stan i wartość mieszkania można poznać po oknach. Stare, drewniane okna (o ile nie są odrestaurowane i utrzymane w dobrym stanie) będą charakteryzowały się wysokim współczynnikiem przenikania ciepła, a więc po prostu temperatura będzie uciekała na zewnątrz budynku, a do środka przedostawać się będzie chłodne powietrze, zwłaszcza w zimie.

Stare drewniane okna, można spotkać jeszcze w zabytkowych, zapuszczonych kamienicach. Co innego jeśli drewniane okna są odremontowane lub nowe – wtedy takie mieszkanie wiele zyskuje. Drewniane okna wykonane w nowoczesnej technologii są ciepłe, bardzo wytrzymałe i ładnie wyglądają.

Pamiętaj, że nawet najlepsze, najwyższej klasy okna drewniane bądź plastikowe stracą swój urok, gdy będą po prostu brudne i zakurzone (zobacz: Mycie okien na naszym blogu). Dlatego przygotowując mieszkanie pod wynajem, nie zapomnij dokładnie umyć szyb, ram okiennych i parapetów.

Pamiętaj o drobnostkach

porządek w kuchniZanim zaprezentujesz lokal, rozejrzyj się po mieszkaniu i sprawdź drobiazgi, które teoretycznie są bez znaczenia, jednak w ogólnym rozrachunku mogą wpłynąć na czyjąś decyzję. Na przykład taka spalona żarówka – niby nic, a jednak pozostawia złe wrażenie, jeżeli jeszcze do tego gdzieś skrzypią zawiasy w drzwiach, a z kranu kapie woda – wynajmujący może odnieść złe wrażenie.

Biednemu studentowi wszystko jedno, jeżeli jednak chcesz zarabiać na wynajmie lepsze pieniądze, a studenci nie są Twoją grupą docelową, zadbaj o to, by potencjalny wynajmujący nie mógł przyczepić się do najmniejszej drobnostki.

Wróć do listy aktualności
Wyceń swoje zamówienie
Prosimy o przesłanie swoich danych kontaktowych oraz krótkiego opisu okien, które Państwa interesują. Skontaktujemy się z odpowiedzią lub przygotowaną bezpłatną wyceną.

Co warto podać, aby usprawnić proces kosztorysowania?

  • Rodzaj drewna (sosna, dąb, meranti…)
  • Kolor
  • Przybliżone wymiary okien oraz ilość
  • Rodzaj pakietu szybowego (2-szybowe, 3-szybowe, inne…)

Oczywiście, można podać wyłącznie dane kontaktowe – wówczas nasz specjalista skontaktuje się z Państwem i dopyta o szczegóły oraz doradzi właściwe rozwiązania.”

Dodaj materiały i zdjęcia poglądowe
Dodaj materiały które ułatwią nam zapoznanie się ze szczegółami zlecenia (Schematy, plany, zdjęcia budynku i poglądowe zdjęcia okien lub drzwi)