Rośliny doniczkowe to ogromna różnorodność gatunków, a poznanie ich wszystkich jest już praktycznie niemożliwe. Każdego roku sprowadza się do Europy z różnych części świata nowe sadzonki, które w krótkim czasie lądują na naszych parapetach i kwietnikach. Jakie rośliny warto uprawiać w domu i jak o nie dbać? O czym pamiętać decydując się na rośliny doniczkowe?
Sukulenty – rośliny dla tych, co nie mają czasu
Sukulenty do ogromna grupa roślin, które przynależą do wielu ich rodzin. Należą tu między innymi znane wszystkim kaktusy, ale również rośliny z rodziny gruboszowatych, różnorodne wilczomlecze i wiele, wiele innych. Spotkać można tu zarówno pokaźnych rozmiarów rośliny drzewiaste, jak i bardzo niewielkie. Mimo wielkiej różnorodności wszystkie sukulenty mają jednak jedną zasadniczą cechę – są odporne na suszę. Rośliny takie wyewoluowały w warunkach, w których musiały wykształcić mechanizmy pozwalające na magazynowanie wody, której w związku z tym nie potrzebują dużo.
Stąd właśnie wielka popularność sukulentów. Rośliny te nie wymagają częstego podlewania – łatwo można natomiast je zniszczyć stosując zbyt dużą ilość wody. Nie mają również wielkich wymagań glebowych, co nie znaczy, że mogą rosnąć wszędzie. Wiele z nich również można bardzo łatwo rozmnożyć, dzięki czemu są bardzo przyjemne w uprawie.
Sukulenty przeznaczone są zdecydowanie dla osób, które nie mają doświadczenia i wiedzy, albo po prostu czasu, by zajmować się roślinami. Warto pamiętać, że to, że rośliny te żyją w naturze w warunkach pustynnych, lub półpustynnych nie musi oznaczać, że potrzeba im wiele światła. Jest wśród nich również wiele gatunków, które zdecydowanie lepiej będą czuły się w półcieniu.
Rośliny jako hobby – dla nieco bardziej zaangażowanych
Wiele roślin ma jednak znacznie większe wymagania i konieczna jest większa ilość pracy, by je uprawiać. Nagroda jest tu jednak bardzo duża. Z reguły dostępne w kwiaciarniach okazy to rośliny bardzo młode, które potrzebują zdecydowanie więcej czasu, by dorosnąć.
Jeżeli dba się o nie odpowiednio, mogą znacznie powiększyć swoje rozmiary i stać się prawdziwą ozdobą domu. Wśród dostępnych na polskim rynku gatunków wiele jest roślin tropikalnych, o wybitnych walorach ozdobnych.
Gdzie ustawić rośliny doniczkowe?
Przyjęło się, że najlepszym miejscem na rośliny doniczkowe jest parapet przy oknie. Czy tak jednak faktycznie jest? Z jednej strony okna drewniane doskonale wyglądają w towarzystwie roślin doniczkowych, którym zapewniają dostęp odpowiednio dużej ilości światła słonecznego.
Z drugiej jednak trzeba pamiętać, że nie wszystkie rośliny potrzebują tego światła tyle samo. Wiele jest gatunków, które zdecydowanie lepiej będzie postawić w pewnej odległości od okna. Koniecznie trzeba uwzględnić to, że rośliny najczęściej nie tolerują gwałtownych zmian temperatur. Nie jest zatem dobrze pozostawiać je na parapecie okna na zimę, jeżeli bezpośrednio pod nim znajduje się nagrzany kaloryfer.