Współczesne trendy to bardzo często odwoływanie się do stylów eklektycznych – łączących w sobie bardzo różne, nieprzystające do siebie wpływy. Bardzo popularne staje się ostatnio łączenie tego co nowoczesne i technologicznie zaawansowane, z tym co tradycyjne i nawiązujące do przeszłości. Jak dobrze łączyć nowoczesne i tradycyjne w jednej przestrzeni, by uzyskać efektowny rezultat.
Minimalizm i odwołania do tradycji
Minimalizm to nurt w wielu dziedzinach życia, który w architekturze i wystroju wnętrz święci ostatnio wielkie triumfy. Nurt ten to przede wszystkim odejście od sztucznie wygenerowanej potrzeby posiadania jak największej ilości rzeczy. Dotyczy to wszystkiego: sprzętów domowych, mebli, ozdób i wielu innych rzeczy. Minimalizm dąży do pozbycia się z życia absolutnie wszystkiego co nie jest faktycznie konieczne.
Czym zatem jest w tej koncepcji konieczność? Najprościej można ją zdefiniować prze wybory samego użytkownika rzeczy. Jeżeli na przykład jakaś rzecz w domu jest używana bardzo często, jest ona niewątpliwie potrzebna. Jeżeli nie używa się jej nigdy – nie można przypisać jej tej cechy. Jak więc widać, minimalizm to podejście subiektywne, które duży nacisk kładzie na osobiste wybory mieszkańców domu – a nie na z góry zdefiniowane potrzeby.
Nie tak daleko od minimalizmu do tradycyjnych rozwiązań. W tradycyjnym podejściu do urządzania domów liczy się przede wszystkim to, co praktyczne i faktycznie potrzebne. Nie stoi to wbrew pozorom w sprzeczności z wyrafinowanym zdobnictwem. Jeżeli nie zmniejsza ono użyteczności danej rzeczy – to praktyczność i estetyka mogą istnieć obok siebie, a nawet ze sobą współpracować.
Współczesna technologia i proste rozwiązania
Nie inaczej jest ze współczesną technologią i dążeniem do prostoty rozwiązań, jakie również charakteryzuje tradycyjne rozwiązania w wystroju wnętrz. Przykładem mogą być tutaj nowoczesne okna drewniane. Takie okna mogą być bardzo zaawansowanymi technologicznie produktami, które zapewniają izolację na niezwykle wysokim poziomie. Jednocześnie mogą mieć bardzo prostą formę, która w żaden sposób nie sugeruje technologicznego zaawansowania. Widać to bardzo wyraźnie na przykładzie wielu sprzętów domowych, jak na przykład urządzenia kuchenne.
Najbardziej zaawansowane technologicznie i nowoczesne: lodówka, czy kuchenka, mogą mieć równocześnie bardzo prostą formę. Mogą się wręcz na poziomie estetyki odwoływać do rozwiązań całkowicie tradycyjnych. Bardzo proste kuchenne blaty, wykonane z litego drewna mogą skrywać w sobie urządzenia znacznie ułatwiające życie, a przy tym zbudowane z użyciem najnowszych technologii. W ten sposób koegzystują ze sobą nowoczesność i tradycja. Nie konkurują, ale raczej stwarzają nową jakość w podejściu do wnętrz.