Kontaktrony okienne to proste, ale bardzo skuteczne zabezpieczenia antywłamaniowe, będące częścią systemu alarmowego, systemu kontroli dostępu lub domowych rozwiązań smart. Mogą być zainstalowane fabrycznie w oknie lub zakupione osobno i wmontowane w okna albo drzwi. Jak działają kontaktrony i dlaczego warto je zainstalować w domu?
Czym są kontaktrony do okien?
Kontaktrony są jednym z prostszych, a jednocześnie skuteczniejszych i niezawodnych systemów antywłamaniowych. Nie kosztują wiele, można je założyć na każdej otwieranej płaszczyźnie, a te fabrycznie wmontowane w ramę, są niemal niewidoczne i nie wpływają na estetykę okna.
To po prostu magnetyczne czujniki otwarcia okna zintegrowane z systemem alarmowym w obiekcie lub systemem automatyki domowej w tzw. inteligentnych domach.
Niepożądane otwarcie okna (a nawet tylko delikatne uchylenie) wywołuje uruchomienie alarmu. Dzięki temu sygnał alarmowy zostaje wysłany jeszcze zanim złodziej dostanie się do środka, a nie gdy niepowołana osoba już znajduje się wewnątrz obiektu, jak to dzieje się w przypadku czujników ruchu.
Jak to działa?
Te małe urządzenia działają na prostej zasadzie. Kontaktron składa się z dwóch podstawowych elementów: magnesu oraz rurki ze stykami, które razem tworzą zamknięty obwód. W momencie przerwania obwodu elektromagnetycznego, czyli wtedy gdy okno zostanie otwarte, włącza się alarm, pod warunkiem że zabezpieczenie jest aktywne.
Urządzenia te można podłączyć do zintegrowanego systemu automatyki domowej i wykorzystywać je nie tylko jako zabezpieczenie antywłamaniowe, ale również jako element inteligentnego domu np. w połączeniu z odpowiednią aplikacją na smartfonie możesz zdalnie sprawdzać, czy okna są zamknięte, czy otwarte.
Kontaktrony – zalety i wady
Głównymi zaletami tego rozwiązania są: wszechstronność, niezawodność oraz niewygórowana cena. Same kontaktrony to bardzo tanie urządzenia, kosztujące w granicach kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Oczywiście, aby były skuteczne, muszą być zintegrowane z jakimś systemem alarmowym.
Urządzenia te mogą być fabrycznie zainstalowane w oknach lub dokupione i zamontowane oddzielnie. Można je założyć na oknach, drzwiach, we włazach, lufcikach, czy nawet w drzwiczkach meblowych. Zainstalowane na górnej części ramy okiennej, będą reagowały na każde uchylenie okna; natomiast zamontowane na dolnej powierzchni pozwolą na pozostawienie okna w pozycji uchylonej nawet gdy alarm jest uzbrojony.
Kontaktrony zamontowane na ramie okna i/lub drzwi są prostym zabezpieczeniem, ale ich zadaniem nie jest uniemożliwienie działań złodzieja, lecz wczesne powiadomienie właściciela i ochrony obiektu. Dlatego tego rodzaju zabezpieczenia najlepiej instalować na oknach antywłamaniowych, które dodatkowo opóźnią działanie włamywacza, dając czas na reakcję.
Czy kontaktrony można wykorzystać do czegoś innego?
Odpowiednio zmodyfikowane i podłączone do zintegrowanego systemu automatyki domowej, mogą pełnić rolę czujników i być wykorzystywane np. do optymalizacji ogrzewania. W momencie gdy okno jest otwarte, do systemu wysyłany jest sygnał o potrzebie zwiększenia/zmniejszenia ogrzewania. System może również wysyłać powiadomienia na telefon o tym, że ktoś zapomniał pozamykać okna po opuszczeniu budynku.
Przykładów zastosowań jest o wiele więcej, a funkcjonalność kontaktronów zależy przede wszystkim od tego do jakiego systemu zostaną podłączone. Same w sobie są bowiem zwykłymi czujnikami elektromagnetycznymi, reagującymi na przerwanie obwodu.
Czy warto zamówić okna z fabrycznie zamontowanymi kontaktronami?
Jeżeli w obiekcie funkcjonuje system alarmowy lub zamierzasz w taki zainwestować, to kupno okien z wmontowanymi zabezpieczeniami elektromagnetycznymi jest bardzo dobrym pomysłem. To niedrogi dodatek, a fabrycznie ukryte w ramach czujniki nie rzucają się w oczy i wyglądają bardzo estetycznie.
Źródło zdjęć: Roto – producent rozwiązań okuciowych dla drzwi i okien.