Klamka jest integralnym elementem drzwi, a bez niej ciężko wyobrazić sobie funkcjonowanie drzwi. Nawet automatyczne modele najczęściej są wyposażone w jakiś dodatkowy system manualnego otwierania i zamykania. Co warto wiedzieć o klamkach przed ich zakupem i jak dokonać dobrego wyboru?
Czym musi charakteryzować się dobra klamka?
Jej rolą jest otwieranie drzwi – wiadomo, ale to niejedyna jej funkcja. Jest także elementem ozdobnym oraz zabezpieczającym przed niepożądanymi gośćmi. Zazwyczaj, kupując drzwi, klamkę możesz dobrać osobno ze standardowej lub rozszerzonej oferty producenta. Zanim zdecydujesz się na jakikolwiek, pierwszy-lepszy model, pamiętaj że ten wybór będzie brzemienny w skutkach i mocno wpłynie na użytkowanie samych drzwi.
Niewiele jest bardziej irytujących rzeczy, niż niewygodna, kanciasta klamka, zacinająca się i źle leżąca w dłoni, od której można dostać szewskiej pasji. Ponieważ jest to element praktyczny, przed zakupem warto sprawdzić jak leży w dłoni, gdyż ma umożliwić wygodne otwieranie i zamykanie drzwi, a ponieważ każdy z nas ma inne dłonie, każdemu przypasuje inny model.
Sprawdzając działanie, zwróć uwagę przede wszystkim na to czy jest poręczna, czy nie ma ostrych krawędzi, czy nie zacina się i nie chodzi zbyt ciężko. Jeżeli klamka połączona jest z zamkiem trzeba sprawdzić płynność mechanizmu i łatwość obsługi. Warto też zwrócić uwagę na kwestie bezpieczeństwa użytkowania: jeśli rączka będzie miała ostre krawędzie i wykończenia, może stanowić zagrożenie zwłaszcza w mieszkaniach, w których są małe dzieci.
[notification type=”alert-info” close=”false” ]
Upływ lat, liczne przeciążenia nie straszne są wysokiej jakości klamkom. Takiej klasy klamki oferujemy również naszym Klientom – firma HOPPE sprawdza swoje produkty w testach warunkach zbliżonych do rzeczywistych.
Wyjaśnienie: jeden cykl to jedno otwarcie i zamknięcie drzwi. 182.500 cykli – testy na drzwiach do budownictwa mieszkaniowego, 255.000 cykli – testy klamek przeznaczonych do budynków użyteczności publicznej.
[/notification]
Użyteczna klamka powinna być wyposażona w sprężyny mocowane na nitach, zapobiegające jej wypadaniu. Lekkie drzwi wewnętrzne mogą mieć wbudowaną delikatną rączkę ozdobną, natomiast im grubsze i masywniejsze drzwi, tym klamka też musi być masywniejsza i bardziej wytrzymała.
Z czego wykonane są dobre klamki?
Najpopularniejsze są klamki aluminiowe ocynkowane bądź nie i chromowane. Aluminiowe modele są lekkie odporne i tanie, dlatego to właśnie one najczęściej znajdują się w naszych drzwiach. Z kolei klamki wykonane z mosiądzu są trwałe, estetyczne i eleganckie. Montuje się je jako elementy ozdobne drzwi np. w biurach, gabinetach lub hotelach.
Mosiądz pokryty lakierem proszkowym jest odporny na warunki atmosferyczne i uszkodzenia, jednak do drzwi zewnętrznych częściej wykorzystuje się klamki ze stali nierdzewnej, odpornej na korozję i wytrzymałej na uszkodzenia – często można je spotkać w budynkach użyteczności publicznej, w hotelach oraz w domach jednorodzinnych.
Osobną kategorią są klamki pokryte antybakteryjną warstwą srebra – te najlepiej sprawdzają się w toaletach, salonach spa, na basenach i saunach, wszędzie tam, gdzie istnieje zwiększone ryzyko przenoszenia zarazków przez dotyk.
Na poniższym filmie możemy poznać sposób działania takich antybakteryjnych rozwiązań do klamek linii SecuSan od firmy HOPPE:
To jaka powinna być ta klamka idealna?
Jak widzisz, wybór wśród różnych modeli jest naprawdę spory. Nie chcemy sugerować jednego, konkretnego rozwiązania, które będzie uniwersalne, bo takiego po prostu nie ma. To ty musisz wiedzieć czego potrzebujesz, a najlepiej jeśli przetestujesz dany model przed użyciem. Pamiętaj tylko o tym, by spełniał 4 podstawowe cechy: wygoda, funkcjonalność, estetyka, trwałość.
Źródło: Zdjęcia klamek oraz informacje na temat linii produktów: strona firmy HOPPE