W salonie chcemy czuć się komfortowo i przytulnie. To miejsce, w którym spędzamy dużo czasu na oglądaniu telewizji, graniu, rozmowach rodzinnych, odpoczynku itd. To również miejsce, do którego najczęściej zapraszamy gości. Salon powinien być więc przestrzenią reprezentacyjną, a nic tak nie wpływa na wygląd pomieszczenia jak okna. Jakie wybrać okna do salonu? Duże przeszklenie w stylu okien tarasowych, zwykłe typowe okna drewniane lub z ozdobami, a może jakieś nietypowe? Odpowiadamy na kilka ważnych pytań o wybór okien do salonu.
Duże czy małe okna do salonu?
Wielkość przeszklenia ma niebagatelne znaczenie dla wyglądu pomieszczenia, jego funkcjonalności i doświetlenia. Przez duże okna wpada większa ilość naturalnego światła słonecznego, a to poprawia estetykę salonu oraz samopoczucie mieszkańców. Z drugiej strony nie do każdego salonu będzie pasowało takie przeszklenie. Do niewielkiego pomieszczenia bez dostępu do balkonu lub tarasu prawdopodobnie lepsze będą okna w klasycznych rozmiarach. Ich wielkość i styl najlepiej dobierać indywidualnie do aranżacji (o ile jest taka możliwość), a to, czy to będą standardowe okna, tarasowe czy cała przeszklona ściana, to już w dużej mierze zależy od gustu. Poznaj też: zalety i wady domów z dużymi oknami.
Czy przez duże okna ucieka więcej ciepła?
To zależy od rodzaju zastosowanej szyby. W teorii jest możliwe wykonanie szyb zespolonych o bardzo niskim współczynniku przenikania ciepła, osiągającym nawet 0,3-0,5 W/(m2K) dla szyby (Ug). W praktyce jednak takich szyb nie stosuje się w domach jednorodzinnych, a współczynnik przenikania ciepła dla pakietu szybowego wynosi około 0,5-0,6 W/(m2·K), z czasem te wartości mogą ulec nieznacznemu pogorszeniu. Uw dla całego okna nie może wynieść więcej niż 1,1 W/(m2·K). Im większa powierzchnia szyby, tym więcej ciepła może uciekać na zewnątrz, jednak o izolacji cieplnej okna decyduje wiele czynników, również sam sposób montażu. Dowiedz się, czym charakteryzują się okna energooszczędne.
Czy przez duże okna pomieszczenie bardziej się nagrzewa?
Duże okna rzeczywiście mogą skupiać więcej promieni słonecznych, przez co pomieszczenie będzie mocniej się nagrzewało od słońca. Współczynnik przepuszczalności energii cieplnej szyby określa procent promieniowania, jakie dostaje się do wnętrza. Dobre szyby charakteryzują się wyważonym współczynnikiem, co oznacza, że mieszkanie ani za bardzo się nie nagrzewa, ani nie będzie zbyt zacienione. Mimo to nawet najlepsze okna, wystawione na południową stronę w czasie, gdy słońce najmocniej operuje, będą nagrzewały wnętrze. Niezastąpione są więc jakieś przysłony np. rolety, żaluzje, zasłony albo folia z powłoką odbijającą promieniowanie słoneczne.
Jaki materiał na ramę okna do salonu?
Na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi. Każdy materiał ma swoje zalety i wady, a wiele zależy od samego budynku – z czego jest wykonany, jakie okna będą do niego pasowały, czy obowiązują jakieś przepisy dotyczące elewacji np. konserwatora zabytków, spółdzielni mieszkaniowej, wytyczne zarządcy obiektu itd. My polecamy okna drewniane, które dzięki stylowemu wyglądowi, dużej trwałości i dobrym parametrom z pewnością nie tylko spełniają swoją podstawową funkcję, ale będą też praktyczną i elegancką ozdobą salonu.
Czy warto inwestować w nowoczesne rozwiązania?
Okna do salonu powinny być ozdobą całego domu lub mieszkania. Muszą zachowywać spójną formę, ale jeżeli nie ma przeciwwskazań do tego, by nieco zaszaleć, to warto. Dzięki rozwojowi technologii nowoczesne okna drewniane i drewniano-aluminiowe mogą być wyposażone w inteligentne funkcje, a materiały użyte do produkcji są atrakcyjne wizualnie i zapewniają lepsze parametry.