Niemal każdy, kto planuje dłuższą nieobecność w domu zastanawia się co zrobić, by go odpowiednio zabezpieczyć. Tak naprawdę możliwości jest wiele i są one uzależnione od indywidualnych potrzeb oraz możliwości finansowych. Nie każdy może sobie pozwolić na wynajęcie firmy ochroniarskiej czy też instalację nowoczesnych systemów antywłamaniowych. Są jednak sposoby zabezpieczenia domu przed dłuższym wyjazdem znajdujące się w zasięgu każdego i takie proponujemy.
Ubezpieczenie domu
Wykupienie polisy ubezpieczeniowej nieruchomości stanowi pewne zabezpieczenie przed tak zwanymi wypadkami losowymi – np. zalaniem, pożarem czy włamaniem. Oczywiście zakres ubezpieczenia domu może być bardzo różny, więc treść umowy trzeba dokładnie omówić z firmą ubezpieczeniową. Ponadto trzeba dobrze zapoznać się z jej zapisami i wymogami, które trzeba spełnić by później ubezpieczyciel nie odmówił wypłaty świadczenia.
Zabezpieczenia antywłamaniowe okien i drzwi
Nowoczesne okna drewniane w zależności od modeli i tak zwanej klasy RC, posiadają liczne zabezpieczenie antywłamaniowe. Podobnie jest z drzwiami. Inwestując więc w drzwi i okna do domu warto wziąć te parametry pod uwagę.
Oczywiście każde okno czy drzwi można sforsować, ale chodzi o to, by maksymalnie włamywaczom to utrudnić. Trzeba także pamiętać o pozamykaniu drzwi i okien. Doskonałym zabezpieczeniem okien są także rolety, stanowiące podczas naszej nieobecności dodatkowe zabezpieczenie antywłamaniowe.
Zakręcona woda, gaz, prąd
W celu uniknięcia przykrych niespodzianek trzeba przed wyjazdem dobrze pozakręcać wodę (główny zawór), gaz (główny zawór instalacji lub zawór w butli) czy też prąd (ale tu uwaga: odłączenie prądu spowoduje brak działania lodówki i zamrażarki – po powrocie może na nas czekać niemiła niespodzianka).
Minimalizuje się w ten sposób wystąpienie sytuacji, w których może dojść do wycieków gazu czy wody oraz przepięć wywołanych na przykład wyładowaniami atmosferycznymi, które towarzyszą burzom. Przed wyjazdem należy więc powyjmować z gniazdek wszelkie przewody zasilające sprzęt różnego typu, niewymagający stałego dostępu do prądu (router, czajnik…).
Wizyty kogoś z rodziny lub zaufanego sąsiada
Planując dłuższą nieobecność w domu warto poprosić kogoś bliskiego lub zaufanego sąsiada o sprawdzanie czy nic niepokojącego nie dzieje się w naszym mieszkaniu. Jeśli niestety będzie miało miejsce jakieś wydarzenie losowe, to poinformowani o tym fakcie możemy od razu podjąć stosowne kroki. Wizyty kogoś zaufanego symulują obecność domowników, co zmniejsza ryzyko włamania.
Cenne przedmioty odpowiednio zabezpieczone i schowane
Jest to niby oczywiste, ale warto o tym przypomnieć. Zostawiając cenne przedmioty na wierzchu narażamy się na ich utratę podczas włamania. Bezpieczniej jest je przechowywać schowane w miejscach niedostępnych lub jeśli zachodzi tak potrzeba w sejfie