Szczelne okna zabezpieczają lokal przed przenikaniem wilgoci z zewnątrz, utratą ciepła i nadmiernym hałasem. Jednak to, co jest zaletą, może być również wadą, gdyż takie konstrukcje, niemal całkowicie blokują przepływ powietrza, a co za tym idzie uniemożliwiają prawidłową wentylację. Dlatego od czasu do czasu konieczne jest przewietrzenie mieszkania – wiesz jak to robić dobrze?
Brak przepływu powietrza tworzy niekorzystny mikroklimat
Chociaż tego nie widzimy, wokół nas cały czas unoszą się drobinki kurzu, pyłu, zarodniki grzybów, wirusy, bakterie i inne mikroorganizmy. Nawet najczystsze mieszkania nie są ich pozbawione. Brak wentylacji stwarza korzystne warunki do ich rozwoju, a ponieważ nie są „wywiewane”, gromadzą się i mogą powodować infekcje oraz alergie.
Długotrwale utrzymująca się wilgoć w pomieszczeniu powoduje rozwój grzybów i pleśni na ścianach, a to z kolei nie tylko niszczy konstrukcję domu, ale może być również przyczyną poważnych chorób, w tym zapalenia płuc. Dlatego dla zdrowia i dobrego samopoczucia koniecznie regularnie wentyluj pomieszczenia, w których przebywasz.
Zalety wietrzenia
Prawidłowe wentylowanie pomieszczeń pomaga oszczędzać energię, jest higieniczne i zabezpiecza mieszkanie przed rozwojem grzybów oraz pleśni. Ponadto w takich mieszkaniach domownicy czują się lepiej, a pracownicy wykonują obowiązki efektywniej, gdyż ich mózgi są dotlenione. No i w końcu to również korzyść dla pań (lub panów) domu, gdyż suszenie prania przy otwartym oknie lub w wentylowanym pomieszczeniu jest efektywniejsze, a ubrania nie nabierają zapachu stęchlizny.
Jak należy wietrzyć?
Starsze budynki nie wymagały przykładania aż takiej uwagi do tej czynności, gdyż okna nie były całkowicie szczelne, a przez mikrootwory przedostawało się świeże powietrze, natomiast ciepłe uciekało, co powodowało spore straty energii na ogrzewaniu. Nowoczesne modele są całkowicie szczelne i pozwalają na lepszą gospodarkę energetyczną.
Wietrzenie warto przeprowadzać 3 razy dziennie. Należy to zrobić otwierając okna na oścież, by zrobić przeciąg, zapewniający najskuteczniejszą wymianę powietrza. Warto przy tym zamknąć drzwi do pokoju, by nie tracić ciepła zgromadzonego w pozostałych pomieszczeniach. Wietrzenie nie powinno trwać dłużej niż 5-10 minut.
Pozostawienie okien w pozycji uchylonej lub rozszczelnionej przez dłuższy czas powoduje spore straty w energii cieplnej. Zimą zalecane jest wietrzenie pomieszczeń wyżej wskazanym sposobem, a latem można sobie pozwolić na pozostawienie okien otwartych na dłużej, chyba że w mieszkaniu zainstalowana jest klimatyzacja.
Alternatywy dla tradycyjnego wietrzenia
Jeśli zależy Ci na tym, aby wnętrze mieszkania lub domu miało korzystny mikroklimat możesz również zainstalować system wentylacji mechanicznej, odprowadzający zużyte powietrze, system rekuperacji pozwalający na odzysk ciepłego powietrza, lub specjalne nawiewniki do okien, działające na zasadzie różnicy ciśnień. O tych urządzeniach szerzej pisaliśmy już w jednym z poprzednich tekstów, do lektury którego serdecznie zapraszamy.