Fakty i mity o oknach drewnianych

31.08.2018
4 min
Fakty i mity o oknach z drewna

Jeżeli jesteście uważnymi czytelnikami naszego bloga, być może pamiętacie jeden z pierwszych wpisów wymieniający zalety okien drewnianych. Produkty te, podobnie jak modele z innych materiałów, mają swoje zalety i wady. Niektóre z cech drewnianych okien obrosły mitami, z którymi postaramy się dziś rozprawić.

Dla osób zainteresowanych odsyłamy do wpisu: zalety okien drewnianych.

Drewniane okna mogą ulegać wypaczeniu i rozchylaniu pod wpływem wilgoci i słońca – MIT

Zarówno konstrukcja ram, jak i sposób ich zabezpieczania, uniemożliwiają nowoczesnym oknom drewnianym jakiekolwiek zniekształcenia. Ani wysoka temperatura, ani nagrzewanie się ram przez słońce, nie powodują paczenia się okien. Delikatne ruchy kompensowane są przez luzy konstrukcyjne i elastyczne uszczelnienia. Okna drewniane są doskonale impregnowane, zabezpieczając ramę z wierzchu i od środka, co zapewnia bardzo dobrą ochronę przed wnikaniem wilgoci.

Okna drewniane wymagają konserwacji – PRAWDA i MIT

Fakt jest taki, że o okna drewniane trzeba dbać, by cieszyć się ich pięknym wyglądem i długą (nawet do 90 lat) żywotnością. Ale tak naprawdę o każdy rodzaj okien trzeba dbać, również o te z tworzywa sztucznego.

Zabiegi czyszczące sprowadzają się do regularnego mycia okien w miarę potrzeb i czyszczenia ram dwa razy w roku specjalnym płynem do mycia drewna. Nie jest to zbyt wymagający proces, a pozwala na odświeżenie wyglądu okien i ich dodatkowe zabezpieczenie.

Od ponad 20 lat produkujemy okna drewniane i spotykamy się z naszymi pierwszymi konstrukcjami, które do dzisiaj zachwycają swoim wyglądem. Chętnie podzielimy się listą naszych najstarszych realizacji (zapraszamy do zakładki realizacje – dotąd zaufało nam tysiące odbiorców indywidualnych jak również placówki pocztowe, bankowe, rządowe), aby mogli Państwo naocznie zobaczyć jaką jakość oferujemy.

Drewniane okna są ciepłe – PRAWDA

Drewno jest ciepłym materiałem o dobrej izolacyjności. Pod względem współczynnika przenikania ciepła wypada podobnie jak modele z PVC. Okna drewniane z dobrym pakietem szybowym o Ug = 0,5 W/m2K mogą charakteryzować się nawet współczynnikiem przenikania ciepła na poziomie Uw 0,7 W/m2K, co jest charakterystyczne dla okien pasywnych, czyli przeznaczonych do domów budowanych z myślą o maksymalnej energooszczędności i odzysku energii cieplnej.

Okna drewniane są podatne na działanie grzybów – MIT

W zaimpregnowanych i zabezpieczonych ramach nie gromadzi się woda, a to ona jest podstawowym środowiskiem do rozwoju drobnoustrojów i grzybów. Środki ochrony drewna zabezpieczają nie tylko przed wilgocią, ale też przed rozwojem grzybów, pleśni i żerowaniem owadów.

Okna drewniane są drogie – PRAWDA i MIT

To prawda, że okna drewniane są zazwyczaj nieco droższe od ich plastikowych odpowiedników, różnica może sięgać około 30-60% przy podobnych wymiarach. Trzeba jednak pamiętać, że wynika ona z kosztów surowca. Biorąc pod uwagę, że okna drewniane mogą wytrzymać nawet 90 lat, jest to wydatek, który zdecydowanie się opłaca. Jeżeli zależy Ci na cenie, a chcesz kupić drewniane okna, możesz wybrać modele z drewna sosnowego klejonego na mikrowczepy – to pozwoli Ci nieco zaoszczędzić bez utraty jakości.

Okna drewniane są ekologiczne – PRAWDA

Można by się zapytać – jak to, skoro wykonywane są z drewna, przez co cierpi ekosystem, gdyż wycinane są lasy. Pamiętajmy jednak, że drewno pozyskiwane jest wyłącznie ze specjalnie wyznaczonych do tego terenów, a na miejsce wyciętych drzew sadzone są nowe.

W procesie produkcji nie używa się toksycznych substancji, a wszystkie odpady mogą być wtórnie przetwarzane. Ekologia to bardzo ważna kwestia dla nas. Przeczytaj więcej o tym, jak dbamy o ekologię.

Warto zainwestować w okna naszej produkcji – PRAWDA

Zdecydowanie prawda. Ale o tym, dlaczego, musisz przekonać się osobiście!
Zapraszamy do kontaktu z nami celem poznania oferty oraz otrzymania porad i wyceny na stolarkę.

 

Wróć do listy aktualności
Wyceń swoje zamówienie
Prosimy o przesłanie swoich danych kontaktowych oraz krótkiego opisu okien, które Państwa interesują. Skontaktujemy się z odpowiedzią lub przygotowaną bezpłatną wyceną.

Co warto podać, aby usprawnić proces kosztorysowania?

  • Rodzaj drewna (sosna, dąb, meranti…)
  • Kolor
  • Przybliżone wymiary okien oraz ilość
  • Rodzaj pakietu szybowego (2-szybowe, 3-szybowe, inne…)

Oczywiście, można podać wyłącznie dane kontaktowe – wówczas nasz specjalista skontaktuje się z Państwem i dopyta o szczegóły oraz doradzi właściwe rozwiązania.”

Dodaj materiały i zdjęcia poglądowe
Dodaj materiały które ułatwią nam zapoznanie się ze szczegółami zlecenia (Schematy, plany, zdjęcia budynku i poglądowe zdjęcia okien lub drzwi)