Drzwi drewniane na wymiar – co trzeba wiedzieć przed zakupem?

10.01.2017
3 min
Wybieramy drzwi do domu

Z pozoru prosta sprawa – wybór drzwi wejściowych – jest jedną z najważniejszych decyzji podczas prac wykończeniowych budynku. Te zewnętrzne stanowią wizytówkę domu i są niejako zaproszeniem w gościnne progi, wewnętrzne natomiast zwieńczają całą aranżację.

Dobrze dobrane i gustowne drzwi podkreślają unikalny charakter mieszkania, ale to działa również w drugą stronę: nieestetyczne i niedopasowane mogą zniweczyć cały wysiłek włożony w remont. Co musisz wiedzieć o drzwiach drewnianych na wymiar?

Dlaczego drzwi z drewna?

Wybór drzwi drewnianych zewnętrznych

Krążąc po marketach budowlano-remontowych i przeglądając oferty internetowych sklepów, można znaleźć zatrzęsienie ofert na drzwi z różnych materiałów. Jest ich całe mnóstwo, a producenci wciąż prześcigają się w proponowaniu nowych, lepszych rozwiązań. Ale czy rzeczywiście lepszych? Wszystko zależy od Twoich potrzeb. Na rynku najczęściej można spotkać:

  • Drzwi drewniane
  • Drzwi drewniane zbrojone
  • Drzwi z materiałów drewnopochodnych
  • Drzwi z utwardzanego PCV
  • Drzwi z włókna szklanego
  • Drzwi ze stali ocynkowanej
  • Oraz różne wariacje i połączenia tych materiałów

Surowe drzwi - ozdoby i detale

Każde z powyższych rozwiązań ma swoje zalety i wady, a ich zastosowanie zależy w głównej mierze od tego, gdzie będą zamontowane i jakim celom mają służyć (oprócz umożliwienia wejścia i wyjścia domownikom). Drzwi drewniane, zwłaszcza te wykonywane na specjalne zamówienie, mają jednak znaczącą przewagę nad pozostałymi: są stylowe, świetnie komponują się z większością projektów budowlanych, są długowieczne, odporne na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne, a także charakteryzują się niskim współczynnikiem przenikania ciepła. Dodatkowo dzięki możliwości uzbrojenia ich w stalowe elementy mogą również pełnić funkcję antywłamaniową.

Dlaczego drzwi na wymiar?

detale-drzwiStandardowe rozmiary drzwi jednoskrzydłowych to osiemdziesiątki lub dziewięćdziesiątki, oznacza to szerokość skrzydła 80cm albo 90 cm. Zdarzają się jednak szersze lub węższe drzwi np. te wewnątrz mieszkania mogą mieć 60cm, lub 70 cm, a dwuskrzydłowe np. 180 cm (90+90cm). O ile w nowym budownictwie uwzględniane są standardy rozmiarowe, o tyle w starych budynkach, niekoniecznie. Zwłaszcza zabytkowe domy mogą przysporzyć wiele remontowych problemów.

A co, jeśli budujesz swój własny dom i marzą ci się indywidualne, niestandardowe kształty drzwi i okien? Powiedzmy: półokrągłe, szersze lub węższe od tych typowych, sprzedawanych w marketach budowlanych. Wtedy konieczna jest inwestycja w drzwi na wymiar (zobacz galerię naszych realizacji drzwi), idealnie dopasowanych do Twojej wizji. Oprócz samego spasowania rozmiarów, drzwi na zamówienie mają jeszcze inną zaletę – oryginalne zdobnictwo. Tutaj nie ogranicza cię nic oprócz finansów; możesz zlecić wykonanie modelu idealnie dopasowanego do stylu całego budynku: nowoczesny, rustykalny, vintage… wszystko jest możliwe.

Drzwi – wizytówka domu

Nowe drzwi w starym budownictwie rzucają się w oczy i wyróżniają, tuszując mankamenty fasady. Natomiast stare, zaniedbane drzwi w nowym budownictwie mogą zrujnować cały efekt wizualny. Jeśli poszukujesz rozwiązania, dzięki któremu wejście do Twojego „M” będzie czymś więcej niż tylko dziurą w ścianie z blokadą wejścia, warto dobrze zastanowić się nad wyborem – zobacz naszą ofertę na drzwi drewniane. Polecamy drewniane modele z szeroką możliwością personalizacji. Pomożemy w dobraniu odpowiednich wymiarów i zdobień, przeszklenia, zabezpieczenia przed czynnikami atmosferycznymi, a także przed złodziejami.

Wróć do listy aktualności
Wyceń swoje zamówienie
Prosimy o przesłanie swoich danych kontaktowych oraz krótkiego opisu okien, które Państwa interesują. Skontaktujemy się z odpowiedzią lub przygotowaną bezpłatną wyceną.

Co warto podać, aby usprawnić proces kosztorysowania?

  • Rodzaj drewna (sosna, dąb, meranti…)
  • Kolor
  • Przybliżone wymiary okien oraz ilość
  • Rodzaj pakietu szybowego (2-szybowe, 3-szybowe, inne…)

Oczywiście, można podać wyłącznie dane kontaktowe – wówczas nasz specjalista skontaktuje się z Państwem i dopyta o szczegóły oraz doradzi właściwe rozwiązania.”

Dodaj materiały i zdjęcia poglądowe
Dodaj materiały które ułatwią nam zapoznanie się ze szczegółami zlecenia (Schematy, plany, zdjęcia budynku i poglądowe zdjęcia okien lub drzwi)