Każdego dnia podejmujemy działania w kierunku skutecznej poprawy warunków swojego życia. Nasze domostwa wyglądają coraz piękniej. Z tego względu dobór i zastosowanie odpowiednich materiałów wykończeniowych dla budynków mieszkalnych jest istotną kwestią.
Wykonanie elementów budowlanych i wyposażenia domów z naturalnych materiałów daje ich mieszkańcom, jak wielu z nas uważa, poczucie zwiększenia komfortu życia i przynależności do określonej grupy społecznej. Z wielu względów naturalne materiały są przyjemniejsze w odbiorze, bardziej efektowne i niejednokrotnie mogą być trwalsze od innych nienaturalnych. Oto 5 powodów, dla których warto rozważyć zakup drewnianych okien do domu.
Powód 1: Ekologiczne rozwiązania przyjazne środowisku
Drewno jest naturalnym surowcem, pozyskiwanym z drzew przeznaczonych do planowej wycinki. Przy dobrze prowadzonej gospodarce leśnej, minimalizowane są negatywne wpływy na środowisko. Na miejsce każdego ściętego drzewa sadzone są kolejne. Sama obróbka materiału nie musi wiązać się z przetwórstwem chemicznym, w przeciwieństwie do tworzyw sztucznych, gdzie już na etapie produkcji do atmosfery wydzielane jest wiele szkodliwych związków, a odpady, nawet jeśli poddawane są recyklingowi i tak w pewnym stopniu pozostają w środowisku. Drewno pod tym względem ma znaczną przewagę, gdyż ulega naturalnemu rozkładowi, a jego odpady w odpowiedni sposób są przetwarzane na materiały użytkowe, tj. papier, karton, płyty wiórowe itp.
Powód 2: Dobra izolacja termiczna = niskie rachunki za ogrzewanie
Okna są tym elementem konstrukcyjnym domu przez które przenika sporo ciepła. To wrażliwy element budowlany, izolujący budynki od zewnętrznego otoczenia. Z tego względu należy zadbać o wysokie parametry jakościowe zarówno samych ram okiennych, jak i zestawów szybowych. Drewniane okna charakteryzują się bardzo niskim współczynnikiem przenikania ciepła. Zgodnie z polskimi normami współczynnik przenikania ciepła (U- dla okna) nie może być wyższy niż 2,6 W/m2K. Dla okien drewnianych U najczęściej wynosi 1,2 -1 ,4 W/m2K, a w przypadku modeli ze specjalną trzykomorową szybą można uzyskać współczynnik jeszcze korzystniejszy.
Powód 3: Trwałość na długie lata
Drewniane okna dzięki klejonej konstrukcji profili nie ulegają wypaczeniu i są sztywne, dzięki czemu nadają się do niestandardowych przeszkleń. Przy prawidłowym montażu cała konstrukcja jest stabilna, nie ulega naprężeniem i rozszczelnieniu nawet po wielu latach użytkowania. W niektórych modelach stosuje się dodatkową osłonę okładziną aluminiową, wydłużającą trwałość konstrukcji. Pamiętaj jednak, że aby okna służyły Ci jak najdłużej, konieczne są okresowe konserwacje powłoki malarskiej.
Powód 4: Drewno jest od dawna traktowane jako synonim luksusu
Drewniane okna, meble i elementy drewniane stanowiące wyposażenie domu zawsze będą cenione wyżej od ich zamienników z tworzyw sztucznych. Dlaczego? Drewniane okna charakteryzują się mnogością kształtów, wzorów, kolorów i ozdobników. Dom wyposażony w drewniane okna daje poczucie solidności, komfortu i naturalnego piękna. Architekci chętnie przy projektowaniu domów i mieszkań sięgają po ten naturalny materiał. Drewno zdaniem wielu z nich daje większą swobodę w projektowaniu, zmierzającym do zaspokajania wysokich wymagań funkcjonalnych i estetycznych ich mieszkańców.
Powód 5: Duży wybór modeli i indywidualny charakter
Okna z PCW produkowane są na dużą skalę – cechuje je niewielka liczba modeli do wyboru, a możliwości zdobnictwa są w wielu przypadkach ograniczone. Natomiast w przypadku drewnianych okien istnieje duża różnorodność zarówno pod względem wyboru samego surowca, kształtu, koloru ramy, podziałów i funkcji, czy dodatkowych zdobień. Co istotne okna drewniane mogą mieć niepowtarzalny, indywidualny charakter zgodny z oczekiwaniami klienta.