Dlaczego kaloryfery montuje się pod oknem?

22.11.2017
3 min

Czy zauważyliście, że kaloryfery najczęściej montuje się pod oknem? Na pewno. Ale czy wiecie, z czego to wynika, i co się stanie, gdy grzejnik zostanie ustawiony w innym miejscu? Czy instalacja grzewcza zamontowana na wewnętrznej ścianie spełni swoją funkcję?

Dlaczego lokalizacja grzejnika ma znaczenie?

Biały grzejnik pod oknemOdpowiedź na to pytanie jest prosta: aby zapewnić maksymalną wydajność systemu grzewczego. Kaloryfer w złym miejscu może mieć o ok. 10% mniejszą efektywność, a to oznacza większe rachunki za ogrzewanie i niższą temperaturę w mieszkaniu.

Dla zachowania maksymalnej wydajności ogrzewania, kaloryfery powinno instalować się na ścianach najzimniejszych, a tak się składa, że są to właśnie zewnętrzne ściany, na których znajdują się okna.

Okno drewniane, plastikowe i każde inne ma około 3 razy wyższy współczynnik przenikania ciepła niż ściana. Tam, gdzie miesza się chłodne powietrze z ciepłym, zachodzi zjawisko konwekcji termicznej, czyli tworzenia się wstępujących i opadających prądów powietrza, co z kolei zapewnia dobrą cyrkulację powietrza w mieszkaniu.

Gdyby kaloryfer był w innym miejscu, cyrkulacja byłaby znacznie ograniczona. Innymi słowy: im dalej od kaloryfera, tym byłoby chłodniej, gdyż ciepło nie rozchodziłoby się równomiernie po całym wnętrzu pomieszczenia.

Grzejnik umieszczony w złym miejscu tworzy kurtynę powietrzną, która jest niepożądanym zjawiskiem, gdyż powietrze będzie ogrzewało głównie sufit. Aby przeciwdziałać temu efektowi, pod oknami i nad kaloryferami stawia się wewnętrzne parapety, mające za zadanie odchylać strugi powietrza, tak by dochodziło do konwekcji.

A co, jeśli kaloryfer musi być zamontowany na wewnętrznej ścianie?

Z różnych powodów nie zawsze jest możliwość instalacji kaloryfera na zewnętrznej ścianie pod oknem. Czasami nie pozwala na to układ mebli i rozwiązania konstrukcyjne, czasami zamysł aranżacyjny, a czasami w pomieszczeniu po prostu nie ma zewnętrznych ścian.

Jeżeli nie ma możliwości zamontowania grzejnika pod oknem, powinien znajdować się jak najbliżej niego np. na sąsiedniej ścianie albo blisko drzwi, jeżeli jest to pomieszczenie otoczone ścianami wewnętrznymi. Koniecznie nad podłogą, a nie pod sufitem – ciepłe powietrze jest lżejsze, więc będzie wędrowało do góry; co oznacza, że w przypadku grzejnika zamontowanego zbyt wysoko, przestrzeń nad podłogą będzie niedogrzana.

Nad kaloryferem umieszczonym na wewnętrznej ścianie warto zamontować półeczkę pełniącą to samo zadanie, co parapet pod oknem – odchyla strumień powietrza, sprawiając że nie tworzy się pionowa kurtyna powietrzna ogrzewająca wyłącznie sufit i okolice ściany.

Wszystko musi ze sobą współgrać

Etykieta energooszczędnościNiejednokrotnie pisaliśmy już o właściwościach cieplnych okien drewnianych i plastikowych – o tym że muszą charakteryzować się niskim współczynnikiem przenikania ciepła i powinny być prawidłowo zamontowane.

Dobre okna dają ok. 30% oszczędności na energii potrzebnej do ogrzania budynku. Sposób montażu kaloryfera potrafi dać kolejne 10% oszczędności na energii grzewczej. Ogrzewanie budynku to złożone zagadnienie, proces składający się z wielu, małych czynników: przepuszczalność cieplna okien, ścian i drzwi, wydajność ogrzewania, rodzaj wentylacji itp.

Wróć do listy aktualności
Wyceń swoje zamówienie
Prosimy o przesłanie swoich danych kontaktowych oraz krótkiego opisu okien, które Państwa interesują. Skontaktujemy się z odpowiedzią lub przygotowaną bezpłatną wyceną.

Co warto podać, aby usprawnić proces kosztorysowania?

  • Rodzaj drewna (sosna, dąb, meranti…)
  • Kolor
  • Przybliżone wymiary okien oraz ilość
  • Rodzaj pakietu szybowego (2-szybowe, 3-szybowe, inne…)

Oczywiście, można podać wyłącznie dane kontaktowe – wówczas nasz specjalista skontaktuje się z Państwem i dopyta o szczegóły oraz doradzi właściwe rozwiązania.”

Dodaj materiały i zdjęcia poglądowe
Dodaj materiały które ułatwią nam zapoznanie się ze szczegółami zlecenia (Schematy, plany, zdjęcia budynku i poglądowe zdjęcia okien lub drzwi)