Dlaczego drzwi opadają i jak je wyregulować?

02.10.2019
3 min

Powszechnym zjawiskiem jest, to gdy z biegiem czasu drzwi zaczynają opadać. Następuje to w sytuacji, gdy w pewnej chwil drzwi zaczynają szurać po podłodze lub powstaje skrzypienie podczas ich otwierania. Na czym polega to zjawisko i co najważniejsze, jak sobie z nim poradzić? W jaki sposób wyregulować opadające drzwi?

Jak poznać, że drzwi wymagają regulacji?

Mało kto przykłada zbyt dużą uwagę do tego, jak pracują znajdujące się w jego domu drzwi. A przecież ma to ogromne znaczenie nie tylko dla komfortu ich używania, lecz również dla bezpieczeństwa, a także co oczywiste dla oszczędności.

W końcu niestabilne, opadające drzwi powodują, że zatracają swoje właściwości w przypadku np. próby włamania, a powstałe pomiędzy nimi i a futryną szczeliny w oczywisty sposób stanowią drogę ucieczki dla ciepłego powietrza w czasie zimy i okresu grzewczego.

Jak jednak poznać to, że ma się do czynienia z opadającym drzwiami?

Wbrew pozorom nie trzeba do tego wiele wiedzy i doświadczenia. Podstawową sprawą jest samo działanie drzwi. Jeśli otwierają się one bez przeszkód, wszystko jest w porządku. Jeśli jednak czuć wyraźnie ocieranie się o futrynę lub też szuranie po podłodze, jest oznaka konieczności wyregulowania drzwi.

Warto także obserwować w przypadku posiadania podejrzeń co do opadania danych drzwi, czy nie słychać w ich okolicy świszczenia, które spowodowane jest uciekającym powietrzem, lub też dochodzący z drugiego pomieszczenia zapachów.

 

Dlaczego drzwi opadają?

Powodów opadania drzwi może być kilka. Podstawowym z nich jest oczywiście nieprawidłowy montaż na ościeżnicy. Najczęściej jest to jednak wykrywane od razu po montażu i w tym wypadku wystarczy tylko zgłoszenie reklamacji. Częściej jednak drzwi opadają wiele lat po ich zamontowaniu. Tutaj głównym winowajcom jest pogoda i wpływ warunków atmosferycznych. Przez wiele lat pracy na zimnym i wilgotnym powietrzu nawet najlepsze drzwi niestety mogą zacząć opadać. Zresztą to samo zjawisko dotyka również okna w domu – niezależnie czy są to okna wykonane z drewna czy z aluminium, plastiku.

Jak wyregulować opadające drzwi?

Na szczęście opadające drzwi to jeszcze nie koniec świata i nie trzeba ich wcale wymieniać na zupełnie nowe. Można je bowiem w bardzo prosty sposób przywrócić do prawidłowej pozycji, w której będą pracowały całkowicie normalnie.
Proces regulacji drzwi jest niezwykle prosty. Dzięki nowym technologiom produkcji i wykonania całość sprowadza się tak naprawdę do regulacji śruby w górnych częściach zawiasów. Dzięki kluczowi imbusowemu i wkręcaniu lub wykręcaniu śruby można w ciągu zaledwie kilku minut przywrócić drzwi do prawidłowej pozycji.

Najlepszym sposobem na to, aby sprawdzić, czy drzwi zostały dobrze wyregulowane, jest użycie do tego celu kartki papieru. W tym celu należy włożyć kartkę pomiędzy drzwi a ościeżnice (choć to zależy od modelu wybranych drzwi i ich konstrukcji – zamierzonego designu). Jeśli po zamknięciu drzwi kartka pozostanie nadal na swojej pozycji, a jej wyjmowanie będzie powodowało niewielki opór, oznacza to, że wszystko zostało przeprowadzone prawidłowo.

Wróć do listy aktualności
Wyceń swoje zamówienie
Prosimy o przesłanie swoich danych kontaktowych oraz krótkiego opisu okien, które Państwa interesują. Skontaktujemy się z odpowiedzią lub przygotowaną bezpłatną wyceną.

Co warto podać, aby usprawnić proces kosztorysowania?

  • Rodzaj drewna (sosna, dąb, meranti…)
  • Kolor
  • Przybliżone wymiary okien oraz ilość
  • Rodzaj pakietu szybowego (2-szybowe, 3-szybowe, inne…)

Oczywiście, można podać wyłącznie dane kontaktowe – wówczas nasz specjalista skontaktuje się z Państwem i dopyta o szczegóły oraz doradzi właściwe rozwiązania.”

Dodaj materiały i zdjęcia poglądowe
Dodaj materiały które ułatwią nam zapoznanie się ze szczegółami zlecenia (Schematy, plany, zdjęcia budynku i poglądowe zdjęcia okien lub drzwi)