Okno jest tak „ciepłe”, jak jego najmniej izolujący element. Tym elementem, jeżeli montaż jest wykonany poprawnie, najczęściej będzie miejsce zespolenia szyby z ramą okienną. Tworzy się tam mostek termiczny, obniżający współczynnik przenikania ciepła dla całego okna.
Co to jest ciepła ramka i czy faktycznie ma znaczenie?
Aby zminimalizować utratę temperatury w mieszkaniu, producenci okien proponują coraz nowsze, lepsze rozwiązania. Szyby i ramy okien wykonane są z materiałów o niskim współczynniku przenikania ciepła, a do przestrzeni pomiędzy taflami szkła wpuszczany jest gaz o bardzo dobrych właściwościach termoizolacyjnych.
Gaz ten nie może uciec ani ulec zawilgoceniu, dlatego ramkę, oddzielającą obie szyby, wypełnia się środkiem higroskopijnym. Ta ramka dystansowa, będąca miejscem zespolenia szyby z ramą okienną jest często najsłabszym ogniwem okna, gdzie powstaje mostek termiczny, przez który ucieka ciepło.
Dzieje się tak, ponieważ materiał (najczęściej aluminium) charakteryzuje się wysoką przewodnością cieplną. Aby zapobiec powstawaniu mostka, zaczęto poszukiwać materiałów, z których da się wykonać ramkę o niskiej przewodności cieplnej, tzw. ciepłą ramkę.
Liniowy współczynnik przenikania ciepła
Na współczynnik przenikania ciepła dla całego okna (Uw) składa się kilka elementów: Współczynnik przenikania ciepła oszklenia Ug, współczynnik przenikania ciepła ramy (Uf), a także liniowy współczynnik przenikania ciepła Psi (Ψ), który określa przepływ ciepła spowodowany oddziaływaniem ramy, krawędzi szyby i ramki dystansowej.
Efekt mostka termicznego będzie zależał od: materiału z którego została wykonana ramka dystansowa, izolacyjności cieplnej środkowej części szyby zespolonej, głębokości osadzenia szyby w profilu, współczynnika przenikania ciepła Uf kształtownika okiennego.
Materiał ma znaczenie
Ramki zazwyczaj wykonuje się z aluminium, które charakteryzuje się wysokim przewodnictwem cieplnym i niską izolacyjnością; jest to więc najmniej pożądany materiał, choć często używany w oknach o mniejszej termoizolacyjności. Ramka z aluminium i ze zwykłej i matowej stali nie jest określana jako ciepła. Dopiero te wykonane z odpowiednio wytrzymałych materiałów mogą być kwalifikowane jako ciepłe ramki, a korzyści z ich zastosowania są faktycznie widoczne.
Czy to się opłaca?
Okna z ciepłą ramką są droższe od standardowych, jednak jest to wydatek uzasadniony, zwłaszcza jeżeli jesteś w trakcie budowy lub remontu mieszkania czy też domu energooszczędnego.
Ponadto zastosowanie ciepłej ramki powoduje podwyższenie temperatury szyb i zmniejsza zjawisko kondensacji pary wodnej, o którym pisaliśmy w poprzednim artykule, co z kolei sprawia, że dopuszczalna wilgotność powietrza może być wyższa nawet o 10-15%, bez obaw wystąpienia kondensacji pary wodnej na szybach.
Warto przy tym pamiętać, że aby dom był naprawdę ciepły i energooszczędny, wszystkie zastosowane rozwiązania muszą się ze sobą zazębiać i wzajemnie się uzupełniać, ponieważ na niewiele zda się najlepsze okno, jeżeli zamontowane będą nieszczelne drzwi, a ściany nie zostaną odpowiednio ocieplone.
Źródło zdjęcia: Glassolutions.