Oszczędność to w dzisiejszych czasach nie tylko możliwość, ale również konieczność. Zmiany klimatyczne są już faktem, a więc generowanie przez dom jak najmniejszej emisji szkodliwych dla środowiska substancji jest kwestią odpowiedzialności. Ze względu na drożejące coraz bardziej paliwa kopalne istnieje też konieczność redukcji kosztów w gospodarstwach domowych. W jaki sposób można uzyskać jedno i drugie?
Okna pasywne i energooszczędne
Jak pokazuje doświadczenie największe straty ciepła we współczesnych domach zachodzą przez okna. Istnieje jednak bardzo proste rozwiązanie tego problemu. Współcześnie produkuje się bardzo skuteczne okna energooszczędne i pasywne, które posiadają niezwykle wysokie właściwości izolacyjne.
Okna drewniane tego rodzaju to bardzo zaawansowane konstrukcje, które wykonane są z wysokiej jakości drewna, komponentów z tworzyw sztucznych i szkła scalonego wypełnionego gazem szlachetnym. Okna takie znacznie zmniejszają straty ciepła w domu, a więc wpływają na zmniejszenie ilości energii niezbędnych do jego ogrzania, co przekłada się na ograniczenie kosztów.
Instalacje fotowoltaiczne
Doskonałym rozwiązaniem jest montaż instalacji fotowoltaicznej. Składa się ona z odpowiedniej ilości paneli słonecznych na dachu połączonych z akumulatorami i sterownikiem. Cała instalacja połączona jest z siecią energetyczną w domu. Obowiązujące dziś rozwiązania prawne sprawiają, że rozwiązanie takie znacznie zmniejsza koszty zaopatrzenia domu w elektryczność.
Kolektory słoneczne
Bardzo dobrym rozwiązaniem, które pozwala na darmowe ogrzewanie wody w domu jest zastosowanie kolektorów słonecznych. Kolektory takie to konstrukcje, w których woda przepływając nagrzewa się od ciepła słonecznego. Jak pokazuje praktyka, ogrzewana w ten sposób gorąca woda zaspokaja całkowicie potrzeby przeciętnego gospodarstwa domowego w czasie trwania cieplejszej pory roku.
Umiejscowienie domu ma znaczenie
Nie bez znaczenia jest również umiejscowienie domu, a przede wszystkim jego orientacja w przestrzeni. W najbardziej energooszczędnym rodzaju budownictwa – domach pasywnych, stosuje się sprawdzony model.
Pomieszczenia mieszkalne, a także duże okna znajdują się zawsze od najbardziej nasłonecznionej strony, dzięki czemu uzyskują one najwięcej energii słonecznej w ciągu dnia. Pomieszczenia gospodarcze, jak spiżarnia, czy klatka schodowa umiejscawiane są od strony najbardziej zacienionej.
Wentylacja z pompą ciepła
W domach, w których zastosowano bardzo szczelne okna energooszczędne konieczna jest sprawna wentylacja. Jak jednak pokazuje doświadczenie to właśnie wentylacja (obok tradycyjnych okien) jest miejscem największej straty ciepła.
Rozwiązaniem jest pompa ciepła – urządzenie pozwalające odzyskiwać energię z powietrza odprowadzanego na zewnątrz i ogrzewanie powietrza wpadającego do środka domu.