Czy zastanawiasz się nad tym, jakimi materiałami wykończyć łazienkę? Domyślamy się, że… nie! Płytki ceramiczne to pierwsza i często ostatnia myśl, jaka nam przychodzi do głowy. Tymczasem powszechnie stosowane kafelki mogę mieć poważną konkurencję w naturalnym drewnie, które znakomicie sprawdzi się w Twojej łazience pod różnymi postaciami. Ale zaraz: drewno i pomieszczenie słynące z wilgoci?
Na pewno masz mnóstwo wątpliwości i negatywne nastawienie zaczyna zwyciężać. Poznaj najpierw nasze argumenty, dlaczego nie trzeba się bać drewna w łazience i jak wiele możesz zyskać na tym pomyśle.
- Drewno jest ponadczasowe
Niezależnie od wybranego koloru, gatunku drewna czy sposobu jego obróbki, drewno należy do tych materiałów, na które zawsze przyjemnie się patrzy. O ile motyw betonu, marmuru czy metaliczne wykończenia są trendy w określonym czasie, drewniane meble, okna i dodatki zawsze będą się prezentowały stylowo i aktualnie.
- Zwyczajnie wyjątkowe
Nic nie zastąpi specyficznej tekstury drewna, dzięki której ten materiał wypada ciekawe zarówno w towarzystwie gładkich, jednolitych kolorystycznie powierzchni, jak i wzorzystych motywów. A zapach drewna? Nic się mu nie równa!
- Drewno jest przytulne
Drewno wzbudza kojące, miłe uczucie przytulności i ciepła dzięki swojej barwie, odbijaniu światła lub po prostu – poprzez dotyk! W przeciwieństwie do płytek drewnopodobnych, które coraz bardziej realistycznie imitują wygląd drewna, naturalne drewno nie ziębi.
- Bliżej natury
Jeżeli ekologiczne rozwiązania są zdecydowanie w Twoim guście, przekonywanie Cię do wyboru naturalnych elementów wyposażenia i wystroju łazienki nie będzie trwało długo! Drewno to ekologiczny i ekonomiczny surowiec, który jest przyjazny środowisku również jako odpad – nie ma problemu z jego ponownym przetworzeniem czy utylizacją.
- Pasuje do różnych aranżacji
Łazienka w stylu skandynawskim, a może rustykalna? Masz ochotę na egzotykę w swoim domu (styl japoński, styl orientalny) czy na klasyczną, prostą aranżację z wykorzystaniem podstawowych kolorów? Niezależnie od inspiracji, jaka przyszłaby Ci do głowy, drewno zawsze wpasuje się w Twoją wizję.
- Dopasowane do wystroju domu
Masz drewniane panele na korytarzu w sąsiedztwie łazienki? Połóż je również w samej łazience! Dzięki temu zachowasz wizualną ciągłość w całym domu. Drewno to też taki materiał, który można wykorzystać w wielu pomieszczeniach. Może przerodzi się w motyw główny w Twoim mieszkaniu?
- Egzotyczne, czyli praktyczne
Najczęstszy argument przeciwko drewnu w łazience to charakterystyczna wilgoć panująca w pomieszczeniu. Jednak odpowiednio zabezpieczone (zaimpregnowane) drewniane elementy będą służyły przez wiele lat bez uszkodzeń. Dobrze też wybierać łazienkowe wyposażenie wykonane z gatunków egzotycznych, jak np. teak, które są naturalnie przystosowane do zwiększonej wilgotności.
- Łatwe w pielęgnacji
Jeżeli tylko drewno zostało dobrze ochronione przed działaniem wody, jego regularna pielęgnacja nie będzie sprawiała większych problemów niż np. w przypadku płyt PCV. A jeśli jesteśmy fanami „białej rękawiczki”, na rynku znajdziemy mnóstwo preparatów przeznaczonych specjalnie do czyszczenia drewnianych powierzchni.
- Elastyczne i odporne na uszkodzenia
Blaty, szafki łazienkowe czy inne elementy wykonane z drewna nie tylko wyglądają na bardziej stabilne – one faktycznie takie są! Ponieważ drewno przeznaczone do łazienek powinno być twarde i odporne na zniekształcenia pod wpływem wilgotności, w efekcie produkty wykonane z tego surowca będą także mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Co więcej, nawet w przypadku pojawienia się wad na drewnie – dodadzą mu one jedynie uroku i naturalności.
- Idealne, gdy chcesz żyć hygge (kliknij i sprawdź co oznacza filozofia hygge)
Jeśli moda na szczęśliwy styl życia ma zamieszkać w Twojej łazience, to drewno – główny element skandynawskiej architektury – koniecznie musi się w niej znaleźć. Bliskość natury w każdej postaci pozwala nam się zrelaksować, a piękne drewniane dodatki nauczą cieszyć się z drobnych rzeczy.
Wpis gościnny autorstwa Agnieszki Możejko z bloga lazienkaplus.pl. Zdjęcia dostarczone i wykorzystane za zgodą lazienkaplus.pl.
Po więcej inspiracji zapraszamy na blog sklepu z artykułami wyposażenia łazienki i kuchni!